Ranije, predstavnici stručne komisije izabrali su Farisu Kurpejović iz Ministarstva finansija za najveći doprinos transparentnosti javne uprave, Ljuba Jankovića iz Ministarstva pravde, za najveći doprinos digitalizaciji i razvoju eUprave, Jelenu Konatar iz Ministarstva prosvjete, za najinovativniji projekat iz oblasti pružanja usluga.
Takođe, za najveći doprinos reformi javne uprave u 2018. godini, na predlog neposrednih rukovodilaca organizacionih jedinica u Ministarstvu javne uprave, ministarka javne uprave izabrala je službenice ovog ministarstva Jelenu Pejović i Jovanu Nišavić.
Stručna komisija koju je obrazovalo Ministarstvo javne uprave su činili: Suzana Pribilović, ministarka javne uprave, predsjednica, Aleksandar Drljević, glavni pregovarač, član, Goran Jovetić, državni sekretar, član, Svetlana Vuković, direktorica Uprave za kadrove, članica i Jelena Mrdak, menadžerka programa reforme javne uprave i EU integracija u UNDP-u, članica.
Odredbom člana 21 Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru (»Sl.list CG«, br. 16/16, 83/16, 21/17, 42/17, 12/18, 39/18, 42/18 i 34/19), propisano je da varijabilni dio zarade, u zavisnosti od raspoloživih sredstava, pripada zaposlenom sa izuzetnim rezultatima i kvalitetom rada.
Odlukom o varijabilnom dijelu zarada („Sl.list CG“ br. 32/16 i 28/17), u članu 3 propisano je da varijabilni dio zarade može da ostvari zaposleni koji ostavarije izuzetne rezultate i kvalitet rada, dok je članom 4 stav 1 tačka 1, propisano da se izuzetni rezultati i kvalitet rada zaposlenog, cijene na osnovu posebnog doprinosa unapređenju procesa rada organa, odnosno službe u kojoj je zaposlen.
Odredbom člana 5 navedene Odluke propisano je da varijabilni dio zarade zaposlenom za pojedini mjesec iznosi do 50% prosječne zarade u Crnoj Gori u prethodnoj godini, po podacima organa uprave nadležnog za poslove statistike.
“Imajući u vidu izloženo, kao i doprinos koji su pomenuti službenici dali u procesu reforme javne uprave, a u cilju motivacije službenika za budući rad, predlažemo da se imenovanim službenicima dodijeli varijabilni dio zarade u visini od 500,00 eur-a neto (769,23 EUR-a bruto iznos), na teret budžeta potrošačkih jedinica u kojima su službenici zaposleni“, navodi se u Informaciji koja je juče usvoijena na Vladi.
Skupština Ujedinjenih nacija 2003. godine proglasila je 23. jun kao Međunarodni dan javne uprave. Obilježavanjem Dana javne uprave želi se ukazati na značaj i doprinos javne administracije u razvoju društva i zajednice, na lokalnom, nacionalnom i globalnom nivou. Cilj je da se promovišu principi i vrijednosti na kojima počiva rad javne uprave, afirmiše uloga i doprinos javnih službenika u stvaranju efikasne i odgovorne javne uprave, kao i da se ohrabre mladi ljudi za razvijanje karijere u javnom sektoru.