Krajem prošlog mjeseca usvojena je Odluka o proglašenju Solane Parkom prirode, čiji je cilj zaštita jedne od deset najvećih i najmlađih solana na Mediteranu i staništa od globalnog značaja za boravak i gniježđenje vodenih ptica.
UPRAVLJANJE
Vojinović je pojasnila da je pitanje upravljača ključno u ovoj priči, a da je prema ovoj Odluci predviđeno da do 1. jula. 2020. godine Solanom rukovode Nacionalni parkovi Crne Gore, nakon čega će opština Ulcinj osnovati privredno društvo kojem će povjeriti upravljanje ovim područjem. - Za upravljača je od presudne važnosti obezbjeđivanje finansijskih sredstava.
Shodno Zakonu o zaštiti prirode, sredstva za upravljanje parkom prirode obezbjeđuju se iz budžeta jedinice lokalne samouprave, naknada za korišćenje zaštićenog prirodnog dobra, donacija, i drugih izvora u skladu sa zakonom. Sredstva za zaštitu parka prirode, koje je od međunarodnog i državnog značaja mogu se, obezbijediti iz budžeta Crne Gore. Upravljaču će biti potrebna finansijska sredstva za dovođenje radne i tehnološke discipline u pogone (kroz remont pumpnih stanica i transformatora), nesmetano snabdijevanje strujom, obezbjeđenje kontrole kvaliteta vode na izlazu iz pogona, kao i voda iz kanala koji vodi otpadne vode u kanal Port Milena, za angažovanje službe obezbjeđenja i tako dalje. Budući da je za upravljanje ovim područjem potrebno obezbijediti značajna finansijska sredstva i ekspertizu, a imajući u vidu budžetska ograničenja opštine Ulcinj, zasigurno da je država spremna na svaku vrstu finansijske i organizacione (upravljačke) podrške vezano za mjere zaštite čitavog prostora Solane - poručila je Vojinović. Kako je navela, očekuje se da uspostavljanje zaštićenog područja, razvoj infrastrukture za posjete i upravljanje tokovima posjetilaca uz podršku efikasne promotivne kampanje, dovede do povećanja broja posjetilaca, odnosno prihoda za upravljača kroz naplatu ulaznica u zaštićeno područje prirode i za uživanje u najatraktivnijim elementima biodiverziteta ovog područja. - Upravljač će biti u obavezi da sredstva prikupljena na ovaj način koristi za zaštitu, razvoj i unapređenje zaštićenog prirodnog dobra - rekla je Vojinović.
Kako je navela, resorno Mininstarstvo ulaže napore da postoji suštinska zaštita i održivo upravljanje lokalitetom, kroz prisustvo stalne fizičke zaštite čitavog prostora koja će spriječiti bilo koju vrstu protivpravnih aktivnosti. - Posebno lova koji je sada zabranjen, potom kroz stalno održavanje optimalnog hidrološkog balansa u bazenima Solane, sanaciju nasipa i bentova, i ostale infrastrukture, kao i sprovođenje redovnog biološkog monitoringa flore i faune. U konsultaciji sa nadležnim tijelima Evropske komisije, dogovoreno je da se Prvi nacrt Akcionog plana za ispunjavanje završnih mjerila za Poglavlje 27 dostavi Evropskoj komisiji na razmatranje. Cilj nam je da izradimo dobar i kredibilan Menadžment plan za Ulcinjsku solanu, kakav ona de fakto i zaslužuje - kategorična je naša sagovornica.
PROBLEMI
Vlada je prema riječima Vojinović svjesna da se Ulcinjska solana suočava sa problemima. - Biodiverzitet na području Ulcinjske solane ima nekoliko bioloških elemenata koji ga čine jedinstvenim na nacionalnom i međunarodnom nivou. Iz tog razloga smo pitanju njene zaštite dali poseban prioritet, pristupili mu maksimalno ozbiljno i istim se i dalje posvećeno bavimo.
Nama je cilj da Ulcinjska solana nastavi da bude stanište od globalnog značaja za boravak i gniježđenje vodenih ptica, zatim najvažnije zimovalište, gnijezdilište i mjesto za migraciju ptica na istočnoj jadranskoj obali, kao i stanište zajednice halofita. Svi napori će biti usmjereni da se na području Solane i dalje pojavljuje 250 vrsta ptica od 526 vrsta u čitavoj Evropi i da ovaj lokalitet nastavi da pruža servis za više ugroženih vrsta riba, vodozemaca i gmizavaca - kazala je ona. Vojinović navodi da će resorno Ministarstvo čitav proces vezan za zaštitu i upravljanje ovim područjem nastaviti transparentno da vodi i da blagovremeno informiše javnost Crne Gore, Evropsku komisiju, kao i Evropski parlament.
Govoreći o Studiji zaštite naša sagovornica ukazuje da prema tom dokumentu Solana nije finansijski samoodrživa. - Zahtijeva investicije u rasponu od 4 do 10,5 miliona eura i finansiranje operativnih troškova na godišnjem nivou od 0,5 do 1,4 miliona eura - navela je ona. Vojinović napominje da su za lokalitet Solane od ključnog značaja održavanje poželjnog vodnog režima i obnova pumpne infrastrukture.
Opština Ulcinj će formirati firmu koja će upravljati Solanom. I resorno Ministarstvo i mi ćemo tražiti investitore koji će da proizvode so i da valorizuju te resurse. Moramo se domaćinski ponašati prema toj ‑ rmi i ona se domaćinski mora ponašati prema Solani. Nadam se da će se to ispuniti - rekao je predsjednik opštine Ulcinj Ljoro Nrekić
- Posljednja berba soli na Solani bila je 2013. od kada pumpe nijesu radile, jer je obustavljena proizvodnja, te se javila opasnost nestajanja biodiverziteta. Imajući u vidu da je Solana vještački ekosistem, gdje čovjek diktira vrijeme punjenja bazena, kao i nivo vode u njima, bilo je neophodno uništene pumpe hitno staviti u funkciju kako bi se ispumpala kišnica i upumpala slana voda, a sa njom i hrana za ptice - navela je ona. Ulcinjska Solana je u stečaju, imovinasko-pravni odnosi nijesu riješeni, ali prema riječima naše sagovornice to nije veliki problem. - Trentuno se nad stečajnim dužnikom Solana ,,Bajo Sekulić“ AD vodi stečajni postupak i ovo pitanje je u nadležnosti Privrednog suda. Pored Odluke o proglašenju parka prirode „Ulcinjska solana“ koju je Skupština opštine Ulcinj donijela na sjednici od 24. juna od presudne je važnosti to da je važećim planskim dokumentima utvrđena namjena područja Ulcinjske solane, odnosno isto je prepoznato kao zaštićeno područje. To znači da je namjena ovog područja nesporna i jasna i da je svako fizičko i pravno lice u obavezi da poštuje namjenu prostora koja je definisana navedenim planskim dokumentima donijetim od strane Vlade i Skupštine Crne Gore - pojašnjava ona. Saglasan je i predsjednik opštine Ulcinj Ljoro Nrekić, koji smatra da je odluka koju je Skupština u tom gradu donijela, važna za čitavu državu ali i šire. - Po pitanju proglašenja Solane Parkom prirode donijeli smo jednoglasnu odluku i imamo godinu da donesemo najbolje rješenje za Solanu i Crnu Goru. Smatram da je ova odluka donešena u pravom trenutku za čitavu zemlju - naveo on.
PROIZVODNJA SOLI
Pojasnio je da će opština na čijem je on čelu formirati firmu koja će upravljati Solanom i da će tražiti investitore koji će ulagati u nju. I resorno Ministarstvo i mi ćemo tražiti investitore koji će da proizvode so i da valorizuju ovaj dio Solane. Moramo se domaćinski ponašati prema toj firmi i ona se domaćinski mora ponašati prema Solani. Nadam se da će se to ispuniti - rekao je Nrekić u izjavi za naš list.
Ukoliko opštini Ulcinj bude trebala savjetodavna pomoć kada preuzmu upravljanje Solanom, direktor Nacinalnih parkova Elvir Klica ponudio im je pomoć. - Imajući u vidu značaj Ulcinjske solane, svakako smo spremni da svojim iskustvom i savjetima pomognemo budućem upravljaču kako bi se očuvao ovaj jedinstveni proctor - naveo je on. Kako je kazao, NP neće odustai od Solane jer je ona jedna od najbitnijih staništa za ptice na Balkanu i mora da se sačuva.
- Uvijek smo tu da pomognemo, mi smo održali Solanu u posljednjih pet godina. Naravno da ne bismo dozvolili da dođe u situaciju da nema upravljača - naveo je on. Kako je naveo Klica, dobro bi bilo da se nađe privatnik koji bi se bavio proizvodnjom soli na dozvoljenom području. - Mi u tom dijelu ne bismo bili limitirajući faktor, proizvodnja soli je svakako poželjna. Zaista smo za Solanu radili najbolje što smo mogli – rekao je Klica.
PRITISCI
Da su NP radili najbolje moguće s obzirom na to da su im finasnijska sredstva ograničena, smatra i izvršna direktorica Centra za zaštitu i istraživanje ptica Jovana Janjušević. Iako je, kako kaže uspjeh što je Solana porglašena Parkom prirode, podsjeća da situacija za vrijeme od 15 godina borbe, nije bila jednostavna.
- Bilo je puno pritisaka da se Solana prenamijeni i da njeno zemljište više ne bude namijenjeno za fabriku soli već da bude prostor za izgradnju turističkih kompleksa. Poslije takve borbe, Solana je tu gdje je, i ovo je pobjeda ne samo civilnog sektora već pobjeda zaštite prorode. Pobjeda prirode nad postupcima čovjeka koji ustupa ili daje prioritet ekonomskom razvoju u odnosu na zaštitu i održivi razvoj - smatra Janjušević. Biodiverzitet Solane i njeno bogatstvo, prema njenim riječima, zavisi od proizvodnje soli, „a proizvodnja soli je upitna danas kad znamo u kakvom je stanju Solana i infrastruktura koja praktično ne postoji i urušena je“.
- Koliko je miliona potrebno da se fabrika soli pokrene i šta raditi dalje imajući u vidu pitanje vlasništva. Ono što je za nas utjeha su iskustva solana iz regiona, kao što je solana u Albaniji, koja opstaje na Mediteranu bez obzira na konkurentnost soli iz Afrike ili sa Bliskog Istoka. Očekujemo da će Ulcinjska solana ponovo povratiti sjaj iako se trenutno, nažalost, u nju ne vjeruje. Nijesu vjerovali da će se zaštititi, a to se desilo tako da treba vjerovati - optimistična je Janjušević. Naglašava da je zaštitom ovog područja ostvaren samo formalno–pravni uslov i da je pokazana politička volja i spremnost države da se posveti ovom pitanju ali da prava akcija tek kreće. - Ovo je ozbiljan posao koji mnogo košta - navela je ona.