Društvo

Država da stane uz Crnogorsku crkvu

Ništa ne tražimo što nam ne pripada, već da ono što su gradili naši preci bude naše, da se uklone nelegalno podignuti vjerski objekti, da se zaustavi dalja izgradnja i novokomponovano skrnavljenje svetinja – kategorični su iz SUBNORA
Država da stane uz Crnogorsku crkvu
PobjedaIzvor

Borci i antifašisti u potpunosti podržavaju nastojanje Vlade da zakonom uredi pitanje slobode vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravni položaj vjerskih zajednica – saopštili su juče iz SUBNORA. Poručili su da energično zahtijevaju od državnih organa da istraju u rješavanju svih pitanja od slobode vjeroispovijesti do vlasništva nad vjerskim objektima i prije svega na obnovi autokefalnosti Crnogorske crkve bez obzira na drugačija „kanonska“ mišljenja.

VRATITI SVETINJE

- Ništa ne tražimo što nam ne pripada, već da ono što su gradili naši preci bude naše, da se uklone nelegalno podignuti vjerski objekti, da se zaustavi dalja izgradnja i novokomponovano skrnavljenje svetinja. I ranije se obećavalo, pa stalo. Sada se po svaku cijenu mora istrajati, jer, ovo je jedno od najvažnijih državotvornih pitanja – kategorični su iz SUBNORA.

Multietična i multikonfesionalna Crna Gora, istakli su oni, vjekovima živi na temeljima slobode za sve vjere, nacije i narode, a „novija zbivanja vezana za vjerska pitanja taj sklad su narušila i ozbiljno prijete unutrašnjoj stabilnosti i crnogorskom evropskom putu“. Vlada je na sjednici 16. maja utvrdila Prijedlog ovog zakona, nakon čega je upućen na mišljenje Venecijanskoj komisiji koja se na sjednici 21. juna pozitivno izjasnila o ovom aktu. U ponedjeljak, 24. juna, Venecijanska komisija objavila je svoje mišljenje sa preporukamaVladi u kom dijelu bi trebalo amandmanski djelovati na predloženi zakon. Interesantno je da su dvije najviše zainteresovane strane za ovaj zakon, makar sudeći prema javnim istupima, Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori i Crnogorska pravoslavna crkva, saopštile da su zadovoljne mišljenjem. Vlada će narednih dana donijeti odluku na koji način će uvrstiti preporuke Venecijanske komisije nakon čega će Prijedlog zakona biti upućen parlamentu na usvajanje.

Ovaj zakonski akt „probudio je duhove“ na Balkanu i ponovo zaoštrio odnose između Srbije i Crne Gore. Sa najviših adresa susjedne dražve stigle su teške optužbe na račun naših vlasti, a glavna meta je predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, pogotovo od kada je, 6. juna sa lokalne izborne konferencije svoje partije - DPS u Nikšiću, prvi put direktno podržao Crnogorsku pravoslavnu crkvu i poručio da će se založiti da joj i formalno bude vraćena autokefalnost.

Uvrede i klevete Đukanoviću i crnogorskim vlastima uputili su i čelnici Srpske pravoslavne crkve, a kampanju su podržali i navodnim pismom carigradskog patrijarha Vartolomeja upućenim predsjedniku naše zemlje, koje je u četvrtak Mitropolija crnogorsko-primorska dostavila medijima.

ZAKON

Prema navodima tog pisma i Vartolomej se pozabavio našim zakonom o uređenju vjerskih zajednica i zatražio da država ne dira u imovinu SPC, tražeći od Đukanovića da se distancira od CPC i njenog poglavara mitropolita Mihaila.

Iz Đukanovićevog kabineta saopštili su da nijesu primili pismo od Vartolomeja. Prijedlogom zakona predviđeno je, pored ostalog, da će svi vjerski objekti koji su bili imovina države Crne Gore prije gubitka njene nezavisnosti i pripajanja Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca 1918. godine, a koji kasnije nijesu na odgovarajući pravni način prešli u svojinu neke vjerske zajednice biti prepoznati kao državna imovina. - Međutim, ako neka vjerska zajednica raspolaže dokazima da je na osnovu nekad ili danas važećih propisa postala vlasnik neke imovine država će to priznati i poštovati.

Tamo gdje takvih dokaza nema, već je riječ o imovini koju je stvarala i sticala država Crna Gora i koja predstavlja kulturnu baštinu svih njenih građana, takva imovina biće upisana kao kulturno blago, odnosno kao državna svojina Crne Gore – piše u dokumentu.

Portal Analitika