Prema Izvještaju koji je utvrđen, a koji će biti dostavljen Skupštini Crne Gore na usvajanje, devet društava za osiguranje, od čega pet društava koja su obavljala poslove neživotnih osiguranja i četiri društva za osiguranje koja su obavljala poslove životnih osiguranja, ostvarila su ukupnu bruto fakturisanu premijuu iznosu od 86,8 mil. EUR u 2018. godini, što predstavlja rast od 6,2% u odnosu na 2017. godinu.
Gustina osiguranja (bruto premija po glavi stanovnika) iznosila je 139,6 EUR i zabilježila je rast od 6,2% u poređenju sa 2017. godinom.
Sektor osiguranja je i u 2018. godini nastavio profitabilno poslovanje i to svih devet društava za osiguranje, pa je ukupna neto dobit iznosila 7,1 mil. EUR.
Vrijednost ukupne aktive na dan 31. 12. 2018. godine na nivou svih društava za osiguranjeiznosila je 212 mil. EUR, što predstavlja rast od 2,3% u odnosu na vrijednost ukupne aktive na isti datum prethodne godine.Investicije crnogorskih osiguravačau dugoročne i kratkoročne obveznice Crne Gore su na dan 31. 12. 2018. godine iznosile 138,7 mil. EUR, što je za 8,7% više u odnosu isti period prethodne godine.
Tehničke rezerve, kao rezervisani dio sredstava namijenjen za pokriće obaveza iz obavljanja poslova osiguranja, na dan 31. 12. 2018. godine, na nivou svih društava za osiguranje iznosile su 128,5 mil. EUR, što predstavlja rast od 4,9% u odnosu na 31. 12. 2017. godine.
Svih devet društava za osiguranje na tržištu osiguranja u Crnoj Gori je bilo kapitalno adekvatno i likvidno, dok je pokazatelj solventnosti osiguravača, kao indikator sposobnosti istih da raspoloživim novčanim sredstvima blagovremeno izmiruju sve obaveze, na nivou tržišta ostvario prosječnu vrijednost od 1,8.
Posmatrano na nivou cjelokupnog tržišta osiguranja ostvaren je visok nivo pokazatelja ažurnosti u rješavanju šteta od 92,7%, navodi se u saopštenju.
Izjava predsjednika Savjeta ANO, Uroša Andrijaševića
Pokazatelji rasta tržišta osiguranja za prethodnu, i naročito za dosadašnji period tekuće godine, ukazuju na činjenicu da u Crnoj Gori jača svijest o prednostima osiguranja. Naročito raduju trendovi rasta dobrovoljnih vrsta osiguranja.
Ipak, i pored pozitivnih trendova, neophodno je dalje raditi na jačanju kulture osiguranja u Crnoj Gori. Zato je Agencija za nadzor osiguranja inicirala i otpočela zajednički rad sa društvima za osiguranje i Udruženjem osiguravača -NBOCG na izradi Komunikacione strategije za jačanje kulture osiguranja u Crnoj Gori i veću informisanost građana o prednostima osiguranja, i s tim u vezi potpisala Sporazum o partnerstvu na izradi Komunikacione strategije.
O značaju posla koji je pred nama govori činjenica da su, po prvi put, svi kapaciteti na tržištu osiguranja objedinjeni, kako bismo zajednički došli do najboljih rješenja. Za izradu Strategije odabran je konzorcijum sastavljen od dvije kompanije koje okupljaju renomirane stručnjake iz oblasti komunikacija.
Očekivanja su velika, ali smo svjesni da se značajniji rezultati ne mogu dobiti u kratkom roku. U pitanju je višegodišnji projekat, koji, prije svega, treba da dovede do značajnijeg rasta svih vrsta dobrovoljnih osiguranja, kao rezultat jačanja kulture osiguranja u Crnoj Gori i pojačane svijesti o prednostima koje osiguranje nudi.