Društvo

Indeks prekinutog djetinjstva: Crna Gora na 50. mjestu

Crna Gora je napredovala za tri mjesta, te se našla na 50. poziciji u ovogodišnjem Indeksu prekinutog djetinjstva, koji je organizacija Save the Children objavila uoči obilježavanja Međunarodnog dana djeteta, 1. juna.
Indeks prekinutog djetinjstva: Crna Gora na 50. mjestu
Portal AnalitikaIzvor

Kako je saopšteno iz te organizacije, Singapur se nalazi na vrhu Indeksa, kao zemlja koja najbolje štiti i brine se za svoju djecu, dok je Centralnoafrička Republika najlošije pozicionirana. Generalno, jedno od četvoro djece u svijetu je i dalje uskraćeno za sigurno i srećno djetinjstvo, a djeca koja žive na područjima zahvaćenim konfliktima ili koja su bila prisiljena da napuste svoje domove zbog konflikta su među najuskraćenijima.

“Najmanje 280 miliona djece u svijetu danas ima bolju šansu da odraste zdravo, obrazovano i sigurno nego što je to bio slučaj u bilo kojem trenutku u toku dvije protekle dekade”, pokazuje novi izvještaj Save the Children.

 

djeca-1

 

Treću godinu zaredom, Indeks prekinutog djetinjstva rangira 176 zemalja svijeta po tome gdje je djetinjstvo najmanje, a gdje najviše ugroženo.

“Na ovogodišnjem Indeksu prekinutog djetinjstva, Bosna i Hercegovina (BiH) zauzela je 38. poziciju i u odnosu na prošlu godinu napredovala za jedno mjesto. Srbija se nalazi osam mjesta iza, na 46. poziciji, gdje je bila i 2018. godine. Najlošije pozicionirana zemlja regiona je Albanija, koja se nalazi na 61. mjestu, ali je i zemlja koja je najviše napredovala u regionu, u odnosu na prošlogodišnje 77. mjesto. Prethodne dvije godine, Slovenija je dijelila prvo mjesto, dok ove godine dijeli treće sa Norveškom”, navode u Save the Children.

U 2000. godini, 970 miliona djece ostalo je bez djetinjstva usljed događaja koji su mijenjali njihove živote, poput dječijih brakova, ranih trudnoća, isključivanja iz obrazovanja, bolesti, neuhranjenosti i nasilnih smrti. Taj broj danas je smanjen na 690 miliona – što znači da je život za 280 miliona djece bolji nego što bi bio prije dvije decenije. Izvještaj pokazuje kako su se okolnosti za djecu popravile u 173 od 176. zemalja.

 

djeca-2

 

“To znači da je danas 4,4 miliona manje dječijih smrti na godišnjem nivou, 49 miliona manje neuhranjene djece, 130 miliona više djece u školi, 94 miliona manje djece prisiljene na rad, 11 miliona manje djevojaka prisiljenih na ranu udaju, tri miliona manje tinejdžerskih trudnoća i 12.000 manje ubistava djece godišnje”, ističu u toj organizaciji.

Od osam uzroka koji prekidaju djetinjstva koje izvještaj obuhvata, raseljavanje usljed konflikta je jedini koji je u porastu, sa 30,5 miliona više prisilno raseljenih lica danas nego što je to bilo 2000. godine, što predstavlja povećanje od 80 odsto.

Portal Analitika