Samo u nedjelju u vazdušnim udarima režima i njegovog ruskog saveznika te u granatiranju tih područja na sjeverozapadu te ratom zahvaćene zemlje poginulo je pedesetak civila, među kojima veći broj djece, piše Sirijska opservatorija za ljudska prava (SOHR).
Svakodnevno ginu civili
Civili ginu gotovo svakodnevno, a od kraja aprila pogođeno je najmanje 20 medicinskih ustanova i nekoliko škola, objavio je UN.
Velik dio pokrajine Idliba i dijelovi susjednih pokrajina Hame, Alepa i Latakije u rukama su džihadističke grupe Hayat Tahrir al-Cham (HTS, bivši ogranak Al Kaide). Prorežimske snage kontrolišu dio jugoistoka i istoka Idliba te veliku većinu druge tri pokrajine.
U utorak je najmanje 21 civil, među kojima devetero djece, ubijen u vazdušnim udarima u Idlibu i u Alepu, navodi SOHR. U mjestu Kafr Halabu, na zapadu pokrajine Alepa, poginulo je devetoro civila.
Od kraja aprila više od 250 civila, među njima pedesetak djece, poginulo je u bombardovanju režima i njegovog ruskog saveznika, navodi SOHR. Više od 200.000 ljudi je raseljeno, pokazuju podaci UN-a.
U utorak je u granatiranju pogođena bolnica u Kafranbelu, u pokrajini Idlibu, i oštećena je sva medicinska oprema, rekao je za AFP direktor bolnice Majed al Akraa.
Idlib je posljednje uporište džihadista
Pokrajina Idlib je posljednje veliko uporište džihadista u Siriji i režim nema kontrole nad njenim najvećim dijelom.
U septembru 2018. Moskva i Ankara, koja pomaže nekim pobunjeničkim skupinama, potpisale su ugovor o uspostavi "demilitarizovane zone" radi razdvajanja pobunjeničkih od vladinih područja. Taj ugovor koji se djelimično primjenjuje zbog odbijanja džihadista da se povuku iz buduće tampon-zone spriječio je veliku ofanzivu sirijske vojske. No režim je pojačao vazdušne udare od kraja aprila.
Sirijski režim kojemu pomaže Rusija, ali i Iran te libanski pokret Hezbolah, napreduje u borbi s pobunjenicima i s džihadistima u posljednje dvije godine te je oslobodio gotovo dvije trećine teritorije.