Radovi prikazuju vrline koje su kroz program učenici osnovnih i srednjih škola dodatno razvijali poput timskog rada, optimizma, kreativnosti, poštenja, samopouzdanja, empatije, zahvalnosti, tolerancije i samokontrole.
Izložbu su otvorili i šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Osama Kogali, zamjenica gradonačelnika Glavnog grada Slađana Vujačić, poznati crnogorski umjetnik Roman Đuranović, zajedno sa predstavnicima djece i mladih koji su pohađali Progam - Jovanom Mijanović i Amarom Đulamerovićem. Trenutno, oko 15 000 učenika i učenica u okviru redovne nastave u 46 osnovnih i srednjih škola širom Crne Gore pohađaju Program za razvoj socio-emocionalnih vještina ,,Moje vrijednosti i vrline’’ koji sprovodi Zavod za školstvo Crne Gore u saradnji sa Ministarstvom prosvjete i UNICEF-om od 2015. godine.
„Svaka situacija u kojoj smo se našli, uticala je na nas onako, kakav nam je bio stav prema njoj. Možemo imati sve ono što se smatra uspjehom u današnjem društvu, a ipak biti nezadovoljni. Možemo pak živjeti skromnim životom i biti istinski srećni i ispunjeni. Šta je onda to što pravi tolike razlike među nama. Šta je to što istu situaciju nekome čini rješivim problemom, a nekome tragedijom? Samo i isključivo naš pogled na nju. Naše vrijednosti i vrline dakle, mnogo su više od floskule ili naziva nekog projekta. To je čitav sistem unustar nas, moralni i razumski kompas, koji ne samo da usmjerava odnos prema drugima, već i čitav unutrašnji život čovjeka. Drugim riječima: vrijednosti i vrline: to smo mi. To je naša bit i osnova ličnosti. Na njima mi gradimo identitet i razlikujemo se od svakog drugog'', istakao je Šehović.
Kako je dalje dodao zato što danas imamo mogućnosti više nego ikad u istoriji, mnogo je lakše da sve loše, površno i prazno dođe do nas.
''Tu na scenu stupa ta naša bit. Vrijednosti koje smo usvojili. Vrline koje cijenimo. Sloboda je zato djeco, najbolja, i najosjetljivija stvar na svijetu. Najbolja, jer možete da čujete i vidite mnoge stvari i budete dio njih. A najosjetljivija jer istinska sloboda zahtijeva odgovornost, prema sebi prvenstveno. Odgovornost da kažete „ne“ kad znate da je nešto pogrešno. Da kažete „ne“ nekvalitetnim sadržajima. Ponosan sam, jer znam da smo ovim projektom, uz ogromnu i nesebičnu pomoć UNICEF-a, doprinijeli stvaranju mladih naraštaja, koji znaju bolje. Bolje od svih onih koji se diče agresijom i neznanjem. I ponosan što smo projektom „Moje vrijednosti i vrline“ pokazali djeci da slobodu valja osvojiti: učenjem, prijateljstvom i tolerancijom.“ Izložba se organizuje u okviru proslave 30 godina od usvajanja Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima djeteta prema kojoj svako dijete ima pravo na kvalitetno obrazovanje. Izložba će biti otvorena za javnost do sedmog juna tekuće godine'', zaključio je Šehović.