Izvršna direktorica CZIP, Jovana Janjušević, kazala je, nakon sastanka sa Markovićem, da se radi o online peticiji, koja je aktuelna već nekoliko mjeseci na nivou Evrope.
„U međuvremenu smo prevazišli 100 hiljada potpisa, što je jedna od najvećih peticija kada je u pitanju Crna Gora i zaštita prirode na teritoriji države, a koju su potpisali i ljudi koji vjerovatno nikada nisu bili na Ulcinjskoj solani, ali su shvatili njen značaj, odnosno pozvali su našeg premijera da se u što kraćem roku zaštiti Ulcinjska solana, kako na nacionalnom, tako i na međunarodnom nivou, kao i da se ona što prije revitalizuje kako bi se omogućio nekadašnji sklad između čovjeka i prirode“, rekla je Janjušević ispred Vlade.
Ona je kazala da su na sastanku čuli da je Vlada posvećena ispunjavanju obećanja.
„To ne bi trebalo da nas začudi, obzirom da je Ulcinjska solana visoko kotirana na agendi evropskih integracija, budući da je jedno završno mjerilo u smislu zatvaranja Poglavlja 27 – Životna sredina“, navela je Janjušević.
Ona je najavila 5. međunarodnu konferenciju o zaštiti Ulcinjske solane, koja će biti održana sjutra.
Premijer Marković: Vlada snažno posvećena očuvanju i zaštiti Ulcinjske solane
Vlada Crne Gore snažno je posvećena očuvanju i zaštiti Ulcinjske solane, revitalizaciji tog prostora pa je u tom kontekstu obezbijedila zakonsku i plansku zaštitu lokaliteta, kazao je premijer Duško Marković, navodi se u odvojenom saop[tenju.
Predstavnici ove četiri NVO, Gabriel Švarderer, Ariel Bruner, Jovana Janjušević i Zenepa Lika uručili su premijeru Markoviću peticiju koju je potpisalo preko 90.000 građana iz Crne Gore i Evrope, a u kojoj se traži od predsjednika Vlade da osigura pravovremenu revitalizaciju proizvodnje soli u Ulcinjskoj solani, zaštitu Ulcinjske solane u skladu sa nacionalnim i međunarodnim pravom i da obezbijedi da Ulcinjska solana ostane u vlasništvu crnogorskih građana i da se njome rukovodi u najboljem interesu prirode i građana ove zemlje.

Premijer Marković je istakao da su namjera i djelovanje Vlade u ovom pravcu nesporni i podsjetio da je, osim donošenja planskih dokumenata kojima se ovo područje štiti, Vlada do sada investirala i milion eura u opremu i pumpe za vodu.
On je istakao da pitanje vlasništva nad zemljištem ne može i neće opredijeliti način valorizacije i zaštite tog prostora te da će se Vlada angažovati da riješi ovaj problem. Kazao je da je podrška i ekspertiza ovih nevladinih organizacija dobrodošla te da će u narednom periodu raditi zajedno na ispunjenju cilja – zaštiti i revitalizaciji Ulcinjske solane.