Abiznis

Najviše žalbi zbog neizdavanja fiskalnih računa

 Turistički inspektori će se u skladu sa Planom praćenja pojačanog nadzora u turističkoj sezoni ove godine usredsrediti na suzbijanje sive ekonomije u turističko-ugostiteljskoj djelatnosti, zatim na rad plovnih objekata, posebno u Virpazaru, odnosno na Skadarskom jezeru, u Kotoru i Perastu, organizaciju i oglašavanje izletničkih programa, rad turističkih vodiča bez licence i nadzor privremenih ugostiteljskih objekata - kazala je za Pobjedu glavna inspektorka za turizam Svetlana Šljivančanin. 
Najviše žalbi zbog neizdavanja fiskalnih računa
Nova PobjedaIzvor

ORGANIZACIJA 

Inspektori su već raspoređeni po gradovima, a sa pojačanim nadzorom počinju od 1. maja. Posebnu pažnju će pokloniti, kao i prethodnih godina, uređenju i opremanju kupališta, odnosno organizaciji spasilačke službe, oslobađanju pola plaže od plažnog mobilijara i izdavanju fiskalnih računa za pružene usluge. 

- Pored primorskih opština, Turistička inspekcija će organizovati pojačane aktivnosti i u sjevernim opštinama, gdje je priliv gostiju posljednjih godina u porastu. Fokus kontrola turističkih inspektora biće na pružanju usluga raftinga, kampova, etno sela, kao i na evidenciji gostiju u hotelskom smještaju, izdavanja fiskalnih računa kod svih svih ugostiteljskih objekata i drugo - kazala je Šljivančanin. 

Imajući u vidu da se u Podgorici i okolnim opštinama razvija gradski turizam i da jedan broj sugrađana provodi slobodno vrijeme na obalama Skadarskog jezera, rijeka Morače i Cijevne, gdje se javlja tendencija otvaranja ugostiteljskih objekata i kupališta, planirano je, kako objašnjava naša sagovornica, i stalno prisustvo turističkih inspektora na ovom terenu.

 - Program predviđa i saradnju sa drugim organima, kako državnim, tako i na lokalnom nivou. Posebno nam je značajna podrška Uprave policije i Komunalne policije, sa kojima imamo odličnu saradnju - ističe Šljivančanin. Turistički poslanici najavljuju i ove godine raniji početak ljetnje sezone. 

Gosti već pristižu, a Šljivančanin kaže da su inspektori već raspoređeni po primorskim opštinama, ali da sa pojačanim aktivnostima kreću prvog maja.

 - Odvijanje i ljetnje i zimske turističke sezone je nezamislivo bez prisustva Turističke inspekcije. Pojačane aktivnosti podrazumijevaju veće angažovanje inspektora iz centralnog i sjevernog dijela naše zemlje. Znači, svaka promjena na terenu zahtijeva naše prilagođavanje novonastaloj situaciji i prisustvo inspektora koji prate rad poslodavaca i štite svakog gosta koji se nađe u ,,ulozi“ korisnika turističkougostiteljske usluge - kazala je Šljivančanin. 

Ona objašnjava da se pojačani nadzor podrazumijeva nadzor poslovnih subjekata u turističko-ugostiteljskoj djelatnosti. 

- Inspektori rade nadzor po službenoj dužnosti, kao redovan ili po inicijativama građana, odnosno gostiju. Turistički inspektor provjerava usklađenost poslovanja turističko-ugostiteljskih subjekata sa zakonskim odredbama, u dijelu: posjedovanja odobrenja za rad, ispunjavanja minimalno-tehničkih uslova za obavljanje određene djelatnosti, ispunjavanje uslova za određenu kategoriju, odnosno svih obaveza shodno Zakonu o turizmu i ugostiteljstvu, kao i Zakonu o zaštiti potrošača, Zakonu o ograničavanju upotrebe duvanskih proizvoda, Zakonu o raftingu, Zakonu o autorskim i srodnim pravima i drugim propisima koji prate ovu djelatnost. Nakon utvrđenog činjeničnog stanja inspektori preduzimaju mjere i radnje u skladu sa svojim nadležnostima i ovlašćenjima - kazala je Šljivančanin. 

Nekad, kako dodaje, djeluju preventivno, kod subjekata koji prvi put posluju u ovoj branši, a nekad represivno, kod subjekata koji ponavljaju prekršaje, a posluju duži vremenski period. - Kada utvrde poslovanje subjekata u zoni sive ekonomije, turistički inspektori izdaju rješenja o zabrani obavljanja djelatnosti i objekat zatvaraju stavljanjem službenog pečata na poslovne prostorije ili daju nalog drugim licima – JP Vodovod i Elektrodistribuciji za isključenje vode i struje - ističe Šljivančanin. 

Ona naglašava da je najvažniji zadatak Turističke inspekcije doprinos uređenijem tržištu i zdravijoj konkurenciji u turističko-ugostiteljskoj djelatnosti. - Zato smo kao prioritet u radu postavili suzbijanje sive ekonomije u svim sferama poslovanja. Prethodnih godina uspjeli smo da nelegalno poslovanje svedemo na minimum kod hotelijera i drugih ugostiteljskih objekata, raftera i zakupaca kupališta. Najveći broj ugostiteljskih objekata inspektori zatvore tokom ljetnje sezone. Jedan broj ugostitelja, koji posluju samo ljeti, ulaze u sezonu nespremni, bez neophodne dokumentacije, sa natpisima ,,objekat u pripremi“, a sezona već počela. Rad bez odobrenja obično prate druge negativne pojave koje kontrolišu ostale inspekcije Uprave za inspekcijske poslove, kao što su neprijavljeni radnici, neizdavanje fiskalnih računa i nezadovoljavajući sanitarno-higijenski uslovi - objašnjava naša sagovornica. Analizirajući situaciju na terenu, ove godine su im, kaže, prioriteti sljedeći: nadzor plovnih objekata na Skadarskom jezeru i moru, nadzor subjekata koji nelegalno obavljaju poslove turističkih agencija i nadzor privremenih objekata u zoni morskog dobra.

Opširnije u Pobjedi
 

Portal Analitika