Naime, projekat u okviru koga se realizuju gorepomenute posjete zove se “Dan umjetničkog obrazovanja”, i počeo je kao pilot-projekat prošle godine, kada je nekoliko hiljada djece besplatno obišlo Zetski dom. Kako je ova aktivnost pokazala izuzetne rezultate, Ministarstvo prosvjete i Zetski dom donijeli su odluku da se ista nastavi, pa će i u ovom polugodištu još oko 2000 djece obići pomenute dvije ustanove na Cetinju.
Drugim riječima, zaključno sa ovim polugodištem preko 5000 djece iz 30 škola širom Crne Gore će učestvovati u Projektu. Učestvuju učenici osmog i devetog razreda osnovnih škola i prvog razreda srednjih škola iz svih krajeva Crne Gore. Takođe, razmatra se mogućnost da navedeno postane stalna aktivnost, kako bi se podstaklo kritičko promišljanje djece, te interesovanje za umjetnost.
Ministar Šehović pojašnjava ciljeve ovog projekta, ali i najavljuje nove projekte koji će insistirati na profilisanju ukusa kod mladih: “Ministarstvo prosvjete insistira na kreiranju jedne potpuno nove atmosfere u obrazovnim ustanovama, kojom se gradi ne samo znalac, već osoba sa stavom u vezi sa time šta je lijepo, dobro i kvalitetno, bilo da je riječ o muzici, filmu, pozorištu ili bilo kom drugom vidu kulturnog stvaralaštva. Najkonkretniji način na koji možemo takav cilj realizovati, jeste organizacija ovakvih projekata. Đaci koji učestvuju u Projektu dolaze iz osmih i devetih razreda osnovnih škola i prvih razreda srednjih škola, odnosno u periodu su života kada cijenimo da im moramo ponuditi mnogo više od ex katedra predavanja.
Upoznavanje djece sa Prijestonicom Cetinje, ulazak u pozoriše, uvid u rad glumaca iza scene, razumijevanje ono što umjetnik pokušava da poruči, učenje da gledaju ispod površine, profilisanje ukusa, sve je to samo dio onoga što ovakvim projektima pokušavamo postići. U pripremi je i projekat sličnog cilja sa danilovgradskom gimnazijom o kome će javnost biti ubrzo obaviještena, čime opet pokazujemo potpuno usmjerenje na to da naši đaci izađu iz škole kao kvalitetne ličnosti sa konstruktivnim stavom prema okruženju i kapacitetom da preispituju stvari prije usvajanja“, zaključio je Šehović“
Tokom posjeta djeca imaju besplatan prevoz koji je obezbijedilo Ministarstvo prosvjete Crne Gore, kao i besplatne lunch-pakete koje obezbjeđuje takođe Ministarstvo prosvjete, u saradnji sa kuhinjom Studentskog doma.
Lidija Dedović, umjetnička direktorica Zetskog doma rekla je: „Spajamo kulturu i obrazovanje u jednu novu, praktičnu misiju. Velika nam je čast i zadovoljstvo da učestvujemo u projektu koji se pokazao izuzetno uspješnim. Djeca moraju imati kritički stav prema društvu, a cijenili smo da upravo sa ovim uzrastom: kraj osnovne i početak srednje škole, možemo da pokrenemo jedan novi proces. Zetski dom je bio i biblioteka i arhiv te mu ovime vraćamo istorijsku, praktičnu misiju. Djeca su oduševljena, razgovaraju sa respektabilnim umjetnicima, a igraju se predstave za koje mislimo da su djeca spremna u smislu da kroz njih razvijaju stavove prema životu i novi emotivni svijet“.
Za modernu školu ključno je povezivanje prosvjete i kulture. Ono što uče u okviru redovne nastave iz umjetnosti djeca sada mogu da dožive. Ovakvi projekti imaju ključni uticaj na razvoj umjetničkog ukusa djece u osjetljivom periodu odrastanja. Tri stotine učenika iz naše škole će učestvovati u Projektu, rekla je Andreja Sokić, direktorica škole „Milorad Musa Burzan“.
„Više puta sam učestvovala na literarnim konkursima. Zainteresovana sam za oblast umjetnosti i ovo će mi pomoći da njegujem svoj talenat“, rekla je Milica Ašanin, učenica osnovne škole. Isto smatra i Staša Bjelanović, učenica: „Član sam recitatorske i dramske sekcije. Na opštinskom takmičenju sam osvojila prvo mjesto. Očekujem da ću ovako najbolje moći da se upoznam sa umjetnošću, koja me jako interesuje, i sa svime onime što o procesu umjetničkog stvaralaštva i njegovoj vrijednost učimo u školi.“
Predstave koje se za djecu igraju su „Dokle pogled seže“ Arpada Šilinga i „Kapital - djeca“ Petra Pejakovića.