Simović je kazao da privrednici treba da razumiju zašto procedure dodjele IPARD podrške toliko traju. “Kao što je bila zahtjevna procedura akreditacije za dobijanje sredstava EU, tako je zahtjevna i procedura EK za trošenje sredstava koje smo dobili”, kazao je Simović, napominjući da je Crna Gora u ovom procesu veoma brza, ako se uzmu u obzir uporedna iskustva drugih zemalja koje su koristile ova sredstva.
Na pohvale privrednika iz sektora šumarstva i drvne industrije da je Vlada nizom odluka, posebno odlukom o ograničavanju izvoza drvnih sortimenata, ali i nizom drugih mjera, doprinijela rastu u sektoru drvoprerade, posebno u dijelu novih investicija, novih radnih mjesta, proizvodnje i izvoza, potpredsjednik Simović je kazao da su napravljeni iskoraci, ali da treba još dosta da se radi. “U nastavku dobrog dijaloga i u sklopu Odbora za šumarstvo i drvnu industriju PKCG, tražićemo dalje odgovore u odnosu na koncesionu politiku, ali i za neke gdje ne ide baš dobro, u dijelu ispunjavanja obaveza iz koncesionh ugovora”, kazao je Simović.
Privrednici iz sektora poljoprivrede i agroindustrije pohavlili su napore Vlade na povećanju sredstava podrške za razvoj ove oblasti, i iz nacionalnog budžeta i EU fondova, ističući da su efekti vidljivi u smislu rasta proizvodnje, kvaliteta, modernizacije proizvodnje i kvaliteta proizvoda. Za dalji razvoj ove oblasti predlažu da se intentenzivira promocija i afirmacija domaćih proizvoda, kroz trgovinu i turizam. U tom cilju, pohvalili su prve rezultate Programa Kupujmo domaće, koji je pokrenula Vlada Crne Gore u saradnji sa privrednicima i trgovačkim lancima, a koji pokazuju rast kupovine domaćih proizvoda, kao i projekta Domaći ukusi sa turističkom privredom. U pravcu poboljšanja ambijenta za bolji plasman domaćih proizvoda i dalji razvoj preduzeća i kompanija u tom sektoru, predložili su da Vlada da posebnu finansijsku podršku koja bi premostila duže rokove plaćanja između trgovina i domaćih proizvođača, kao i da se preispitaju propisi iz oblasti javnih nabavki gdje su mnogi domaći proizvodi “isključeni"
Simović je ocijenio da je Program Kupujmo domaće dobar primjer gdje se zajednički i partnerski doprinijelo vidljivosti domaćih proizvda, ali da treba nastaviti. On je kazao da svi zajedno mogu još snažnije, ambicioznije, i sa više elemenata sinergije, da nastave rad na promociji i afirmaciji domaćih proizvoda. Vlada će, preko resornih ministarstva nastaviti podršku Programu, posebno u diejlu “Domaći ukusi”. “Treba da doprinesemo snaženju domaće proizvodnje, a kroz zakonska rješenja tražićemo odgovore za određene elemente koji eliminišu naše proizvode, kao što je slučaj kod združenih lista proizvoda u okviru javnih nabavki. “Treba da nađemo način da poštujemo i vrednujemo svoje, a da uvažimosve međunarodne standarde i propise”, kazao je Simović.