U saopštenju, medjutim, nije navedeno što piše u izvještaju koji su dostavili Upravi.
Pojedini mediji su objavili da je Specijalno tužilaštvo zatražilo je Višeg suda da stavi privremenu mjeru zabrane raspolaganja sa 63 miliona eura na računima Atlas banke jer sumnjaju da je taj novac stečen krivičnim djelom - pranje novca.
TV Vijesti je objavila da je u istrazi otvoreno i pitanje da li je Centralna banka u konkretnom slučaju imala nadležnost da reaguje i spriječi izvršenje krivičnog djela ili osumnjičene možda treba tražiti i u njihovim redovima. Ubrzo nakon otvaranje ove istrage, Centralna banka uvela je prinudnu upravu u Atlas i Invest banci Montenegro koje obje kontroliše biznismen Duško Knežević.
Atlas banka je danas saopštila da i pored toga što je Centralna banka donijela zapisnik o kontroli Atlas banke u kojem ukazuje da nema nepravilnosti u pogledu poslovanja e-komerca, specijalni državni tužilac Milivoje Katnić nastavlja sa neutemeljenim pritiskom tražeći blokadu novca klijenata Atlas banke.
U saopštenju CBCG se navodi da je ove godine izvršena je kontrola usklađenosti poslovanja Atlas banke sa propisima iz oblasti sprječavanja pranja novca i finansiranja terorizma.
Prije sprovođenja ove kontrole, CBCG je obavijestila Upravu i tražila od nje da dostavi informacije i podatke koje je pribavila u postupku vršenja zakonom propisanih obaveza, a koje bi kontrolori CBCG dodatno provjerili tokom neposredne kontrole na licu mjesta u Banci.
Tokom kontrole Banke, ovlašćeni kontrolori su, pored ostalog, izvršili kontrolu poslovanja Banke sa klijentima koji koriste uslugu e-Commerca. Detaljnije informacije radi, uzet je reprezentativni uzorak kontrole, koji se sastojao iz 32 pravna lica od ukupno 108 lica koja se bave ili su se bavila e-Commerce servisom, što predstavlja 29,63% ukupnih klijenata koji su otvorili račun u Banci sa namjerom bavljenja e-Commerce uslugama. Od toga, 24 klijenta su sa statusom aktivnih od ukupno 47, što predstavlja uzorak od 51,06%. Banka je prikazala 61 klijenta koji na dan kontrole imaju status neaktivni. Od tog broja, kontrola je odabrala 8 klijenata (13,11%).
Dakle, CBCG je tokom kontrole Banke, na osnovu Zakona o sprječavanju pranja novca i finansiranja terorizma, provjeravala da li je Banka izvršavala mjere i radnje u skladu sa zakonom, odnosno da li je:
1) identifikovala rizike i vršila procjenu rizika i uspostavila politike, kontrole, procedure i da li je preduzimala radnje za umanjenje rizika od pranja novca i finansiranja terorizma;
2) utvrđivala identitete klijenata i vršila provjeru identiteta klijenata na osnovu vjerodostojnih, nezavisnih i objektivnih izvora i pratila poslovanje klijenta;
3) posjedovala odgovarajući informacioni sistem, i na taj način obezbijedila automatizovanu podršku za procjenu rizika klijenta, stalno praćenje poslovnih odnosa klijenta i kontrolu transakcija, kao i blagovremeno dostavljanje informacija, podataka i dokumentacije Upravi;
4) imenovala ovlašćeno lice za sprovođenje mjera otkrivanja i sprječavanja pranja novca i finansiranja terorizma i njegovog zamjenika i da li im je obezbjedila uslove za njihov rad;
5) organizovala redovno stručno osposobljavanje i usavršavanje zaposlenih;
6) sačinjavala i redovno inovirala listu indikatora za prepoznavanje sumnjivih klijenata i transakcija;
7) vodila evidenciju i obezbijedila zaštitu i čuvanje podataka i dokumentacije pribavljene u skladu sa Zakonom o sprječavanju pranja novca i finansiranja terorizma;
8) uspostavila i pratila sistem koji omogućava da u potpunosti i blagovremeno odgovori na zahtjeve Uprave i nadležnih državnih organa u skladu sa zakonom.
Kako se dodaje, na osnovu Zakona o sprječavanju pranja novca i finansiranja terorizma, ako tokom inspekcijske kontrole CBCG procijeni da, u vezi sa nekom transakcijom ili licem, postoji osnov sumnje da se radi o pranju novca ili finansiranju terorizma ili utvrdi činjenice koje mogu biti dovedene u vezu sa pranjem novca ili finansiranjem terorizma, dužna je da odmah, bez odlaganja obavijesti Upravu.
Takođe, na osnovu Zakona o sprječavanju pranja novca i finansiranja terorizma sve banke su dužne da Upravi dostavljaju izveštaje o gotovinskim transkacijama u iznosu od najmanje 15.000 eura, kao i o klijentima i transakcijama za koje postoji osnov sumnje da se radi o pranju novca ili finansiranja terorizma.
U skladu sa navedenim, Izvještaj o kontroli Banke je, po proceduri, dostavljen Upravi, nakon isteka zakonskog roka za dostavljanje primjedbi na izvještaj od strane Banke, navodi se u saopštenju.