To je prvi put da se evropski grad našao na vrhu liste godišnjeg globalnog istraživanja Ekonomist grupe.
Istraživači rangiraju 140 gradova u odnosu na niz faktora, uključujući političku i socijalnu stabilnost, kriminal, obrazovanje i zdravstvenu zaštitu.
Na tabeli je najviše „napredovao" Mančester u odnosu na bilo koji drugi evropski grad. Sad je na 35. mjestu, što je poboljšanje za 16. mjesta.
Mančester se tako našao 13 mjesta ispred Londona, što je najveći jaz između ova dva grada, od kada je istraživanje počelo prije dvije decenije.
Ekonomist je saopštio da je Mančester toliko skočio na rang listi zbog veće sigurnosti.
Istraživanje je prošle godine kritikovano zbog pada Mančestera na listi, nakon napada u Mančester Areni, kad je ubijeno 22 ljudi.
Ove godine je urednica istraživanja Roksana Slavčeva izjavila je da je Mančester „pokazao da može da se oporavi od nedavnog terorističkog napada, koji je doveo u pitanje sigurnost grada".
Slavčeva je rekla da je bezbjednost takođe poboljšana u „nekoliko zapadnoevropskih gradova", a to što je Beč zauzeo prvo mjesto je pokazatelj „relativnog povratka stabilnosti u Evropi".
Prema istraživanju, skoro polovina gradova je zabilježila poboljšanje na rang listi tokom prethodne godine.
Melburn, koji je na drugom mjestu prema ovogodišnjem istraživanju, prethodno je bio na vrhu sedam godina.
Druga dva australijska grada takođe su se našla u ovogodišnjih top deset: Sidnej i Adelejd.
Na drugom kraju liste, u ratu razoren Damask u Siriji je najmanje poželjan grad za život na svijetu. Slijede ga Daka u Bangladešu i Lagos u Nigeriji.