Pasoše na prodaju nude mnoge zemlje za ulaganje od stotinjak hiljada pa do preko dva miliona eura. Ovu vrstu državljanstva daju Kipar, Malta, Grčka, Austrija, Velika Britanija, Portugalija, Španija, Švajcarska, Bugarska, Mađarska, SAD, Australija, Singapur, Novi Zeland…
Vlada Crne Gore je, podsjetimo, 26. jula tekuće godine donijela odluku da se pridruži ovim zemljama. Usvojila je informaciju o programu sticanja crnogorskog ekonomskog državljanstva i naložila institucijama da stvore pretpostavke kako bi on mogao početi da se primjenjuje od 1. oktobra. Vlada će, kako je saopšteno, naplaćivati naknadu do 100.000 eura po zahtjevu i novac usmjeravati u poseban fond za razvoj nerazvijenih područja.
Ekonomske pasoše, kako je odlučila Vlada, moći će da dobije najviše 2.000 najreferentnijih aplikanata iz zemalja koje ne pripadaju Evropskoj uniji i to tokom ograničenog perioda od tri godine.
OD 1984.
Ekonomsko državljanstvo prva je uvela 1984. mala država od dva ostrva u Karibima - St. Kits end Nevis (Sveti Kristofer i Nevis). Njenim putem u posljednjih 35 godina pošle su mnoge države, a pored čistog novca uslov je i da onaj ko traži ekonomski pasoš nije sumnjiv, odnosno da nema sukoba sa zakonom. Mnoge zemlje traže i posebne uslove među kojima je da aplikant živi u toj zemlji određeni broj godina…
Među najskupljim ekonomskim pasošima su kiparski, austrijski, britanski... Ekonomski pasoš Kipra dobija se za 2.000.000 eura uloženih u nekretnine ili uz kupovinu državnih akcija u tamošnjim kompanijama za najmanje 2.500.000 eura. I u ovoj zemlji po propisima pasoš ne može dobiti osoba sa kriminalnim dosijeom, niti onaj na listi lica čija je imovina zamrznuta po nalogu EU.
Austrija nudi ovu vrstu pasoša za dva miliona eura ulaganja uz niz drugih uslova. Engleski pasoš se dobija za ulaganje od milion funti uz niz drugih uslova i ključni je da investitor nema kriminalni dosije.
Malta nudi ovu vrstu pasoša za individualni investicioni program oko 900.000 eura, a program boravka je oko 275.000 eura. Bugarska nudi ovu vrstu državljanstva za ulaganje od 650.000 eura i druge uslove koje aplikant mora ispuniti. Pasoš SAD ,,košta“ pola miliona dolara. Grčki pasoš se dobija za ulaganje od 250.000 eura.
Za irski i portugalski pasoš potrebna je investicija od najmanje 675.000 dolara, uz niz drugih administrativnih uslova. U zemlji sa najstarijim ekonomskim državljanstvom – karipskim ostrvima St. Kits end Nevis danas se pasoš dobija za 250.000 dolara investiranja ili kupovinu nekretnine od najmanje 400.000 dolara. U Letoniji možete kupiti državljanstvo za 96.000 dolara…
Pasoši ovih zemalja investitorima van EU otvaraju vrata za nesmetan ulazak i poslovanje sa velikim brojem zemalja.
KLJUČNO
Ekonomski analitičar Predrag Drecun, komentarišući cijenu crnogorskog ekonomskog pasoša, Pobjedi je kazao da je ona vjerovatno dobro odmjerena, ali i podvukao da ne treba da bude primarni uslov, odnosno faktor prilikom donošenja odluke.
- Ključno je pitanje šta je naš cilj - da li da punimo budžet ovim taksama od po 100.000 eura po zahtjevu ili da privlačimo investitore kako bi multiplikovali investicije koje dovode do rasta ekonomije i povećanja radnih mjesta. Poželjno bi bilo da su proizvodne investicije, što bi dodatno uticalo na uravnoteženje spoljnotrgovinskog bilansa. Ne znam šta Vlada ima u planu, ali sama cijena u principu ne znači mnogo, odnosno ništa - kaže Drecun.
(Opširnije u današnjoj Pobjedi)