Abiznis

MUSTAFIĆ: U izvršnoj vlasti bolje vidite šta bi trebalo mijenjati

Kako bi veći broj domaćih radnika bio angažovan na sezonskim poslovima, pojedini poslodavci trebalo bi da poboljšaju uslove rada, kaže u razgovoru za Pink M direktor Zavoda za zapošljavanje Suljo Mustafić.
MUSTAFIĆ: U izvršnoj vlasti bolje vidite šta bi trebalo mijenjati
Pink M/Portal AnalitikaIzvor

Ipak optimista je da će cifra od oko osam hiljada, koliko trenutno ima sezonskih radnika iz Crne Gore, biti premašena do kraja godine. Kako bi smanjili angažovanost radnika na sivom tržištu, pored Zavoda neophodno je djelovanje svih institucija.

Poslednji podaci Zavoda za zapošljavanje ohrabruju. Zabilježen je manji broj nezaposlenih u odnosu na prošlu godinu odnosno nešto manje od 18 odsto, kaže u razgovoru za Pink M direktor Zavoda Suljo Mustafić.

Sezonskih domaćih radnika je oko 8 hiljada. Ta cifra je međutim ipak niža u odnosu na broj angažovanih stranaca. 

„Siguran sam da je taj podatak koji imamo na današnji dan značajno veći u odnosu na prošlu godinu s tim što moramo uzeti sa rezervom činjenicu da recimo Poreska uprava treba tek da dostavi podatke za određeni broj lica tako da ova cifra koju sada imamo je sigurno veća i naravno do kraja godine kada se svi ti podaci budu posložili pokazaće se da je interesovanje za domaćom radnom snagom veće“.

Razlog zbog čega kod domaće radne snage manjka interesovanje za sezonske poslove Mustafić vidi u uslovima koje nude pojedini poslodavci: 

„Imate onih poslodavaca  koji na prilično da kažem ne dobar način se odnose prema radnoj snazi sa prilično lošim  uslovima i naravno radnik koji jednom radi kod poslodavaca koji  mu priušte loše uslove se teško više odluče da preuzme bilo da je u pitanju sezonski posao ili stalni posao, čak imate i poslodavaca koje napuštaju radnici. Dakle, mislimo da poslodavci tu moraju više da urade, da nam je svima u interesu da podignemo rast domaće privrede a pored toga jedan od uslova je i angažovanje domaće radne snage“ .

PINK M: Koje bi mjere trebalo dodatno preduzeti kako bi što manje radnika bilo angažovano na sivom tržištu?

„Moramo tu zajednički svi uraditi. I Zavod i sve ostale uprave u našoj državi. prosto veća ažurnost i veća mobilnost i veća operativnost službi, uz animiranje poslodavaca svakako, da ponude bolje uslove radnoj snazi i dodatno animiranje kroz naše biroe i kroz naše službe da se ljudi zapošljavaju ovdje u CG bilo na sezonskim bilo na drugim poslovima. Mislim da može donijeti pozitivne efekte i siguran sam da su oni već vidljivi“. 

Pink M: Koliko je izazovno biti na čelu Zavoda budući da ste godinama bili u Parlamentu? Da li je lakše donositi ili sprovoditi zakone?

„ Izvršna vlast odnosno vladine institucije su jedna oblast djelovanja a zakonodavna odnosno skupstina gdje sam proveo deceniju pruža vam jednu drugu vrstu mogućnosti. Moguće malo više slobode da učestvujete u kreiranju zakonskih rješenja, ne uvijek svjesni posledica koja proizvode zakonska rjesenja. Kada dođete u situaciju da sprovodite zakone onda vidite nekada i neke manjkavosti zakonodavne vlasti odnosno da vidite prosto da nemate dovoljno široku sliku o tome šta određeni zakoni mogu ili određena zakonska rješenja šta mogu proizvesti u primjeni itd“. 

Crna Gora je prepoznata kao država koja brižljivo čuva multinacionalni i multikonfesionalni sklad. I u turbulentna vremena ta je vrijednost očuvana. Kao politički direktor Bošnjačke stranke osvrnuo se Mustafić u razgovoru za Pink M i na položaj manjina u CG. Značajno je, kaže, poboljšan ali i njihovo prisustvo u institucijama države:

„To je vidljivo i može se naravno pokazati numerički jasno. Sa druge strane , mislim da manjinski narodi kao faktor kohezije i stabilnosti ove države Bošnjaci, Albanci, Hrvati i svi drugi zaista su na jedan sjajan način stabilnost i koheziju ove države i dali podsticaj svim pozitivnim procesima koje je ova država u proteklih deceniju i više od obnove nezavisnosti ali i prije toga napravila“. 

Siguran je, kaže,  da će oni biti pouzdan partner državi i u narednom periodu na putu evropskih integracija i integrisanja CG u porodicu razvijenih društava.

Portal Analitika