Provjera
- Oduzeti proizvodi su ocijenjeni nebezbjednim, jer nijesu ispunjavali propisane zahtjeve za stavljanje na tržište. Između ostalog, prodavci nijesu posjedovali dokaz o porijeklu, odnosno proizvođaču ove hrane, proizvodi nijesu bili označeni/deklarisani i nijesu čuvani na propisani način – kazala je Daković Pobjedi.
Ona je navela da je prije uništavanja oduzetih proizvoda izvršena dodatna laboratorijska provjera kvaliteta i prisutnosti potencijalnih supstanci opasnih po zdravlje ljudi.
- Laboratorijskim ispitivanjima je utvrđeno u preko 50 odsto ispitanih uzoraka da ne ispunjavaju propisane zahtjeve kvaliteta u skladu sa Pravilnikom o minimalnom kvalitetu meda i drugih pčelinjih proizvoda: aktivnost dijastaze, količina šećera saharoza, slobodne kisjeline, količina hidroksimetilfurfurala (HMF) iznad dozvoljene, a za sve ispitane uzorke meda i maslinovog ulja utvrđeno je da ne ispunjavaju zahtjeve u skladu sa uredbom o informisanju potrošača – rekla je Daković.
On je dodala da u ispitanim uzorcima nije utvrđeno prisustvo supstanci koje mogu uticati na zdravlje potrošača.
Prevara
- Rezultati ispitanih pojedinih parametara kvaliteta ukazuju da se radi o „falsifikatu“, odnosno da ispitani uzorak nije proizvod pčela, što jasno ukazuje da su prodajom ovakvih proizvoda potrošači prevareni i dovedeni u zabludu da su kupili med, a kupili su gusti, šećerni sirup – poručila je Daković.
Ona je navela da je odmah nakon dobijanja informacija da se na tržištu Crne Gore vrši prodaja meda i maslinovog ulja sumnjivog porijekla i kvaliteta na tezgama pored saobraćajnica, Uprava za bezbjednost hrane polovinom juna preduzela pojačane kontrolne aktivnosti.
Ona je naglasila da kvalitet, održivost i stabilnost hrane zavise od uslova čuvanja, higijene rukovanja i niza drugih faktora koji određeni proizvod u procesu prometa mogu učiniti štetnim ili nepogodnim za ishranu ljudi.
(Opširnije u današnjoj Pobjedi)