Abiznis

Do 2020. godine 3.200 zaposlenih ostaje bez posla

Planom optimizacije javne uprave za period do 2020. godine planirano je smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru od tri odsto na centralnom nivou i pet odsto na lokalnom nivou do kraja 2018. godine. Do 2020. na centralnom nivou broj zaposlenih bi trebalo da bude manji pet odsto, a na lokalnom nivou deset odsto, saopštila je u intervjuu Pobjedi ministarka javne uprave Suzana Pribilović.
Do 2020. godine 3.200 zaposlenih ostaje bez posla
PobjedaIzvor

Prema podacima do kojih je došlo Ministarstvo javne uprave, a koji predstavljaju polaznu osnovu u Planu optimizacije, u javnom sektoru ukupno je 51.480 zaposlenih. Na centralnom nivou ih je 39.306, a ukupan broj zaposlenih na lokalnom nivou je 12.174. To znači da će do 2020. godine broj zaposlenih u javnom sektoru biti smanjen za skoro 3.200, odnosno da će do kraja ove godine bez posla ostati oko 1.800 zaposlenih u javnom sektoru. - U skladu sa Planom optimizacije, svi organi državne uprave i javne ustanove čiji je osnivač država u obavezi su da obustave zapošljavanje po osnovu zaključivanja radnog odnosa na neodređeno i određeno vrijeme za period od godinu dana, osim u sektorima od posebnog javnog interesa, uz prethodnu saglasnost Vlade – kazala je Pribilović.

Ona je dodala da ograničavanje podrazumijeva privremenu zabranu, u ovom slučaju na 12 mjeseci, za objavljivanje javnih oglasa u cilju zasnivanja radnog odnosa, odnosno zapošljavanja u javnoj upravi.  - Posebno smo vodili računa da utvrdimo koji su to izuzeci kako bismo obezbijedili normalno funkcionisanje sistema, pa se ograničenje odnosi na ugovore čije zaključenje je neophodno za nesmetano vršenje poslova organa, uz prethodno pribavljeno odobrenje Ministarstva finansija i Ministarstva javne uprave – rekla je Pribilović.

POBJEDA: Vlada je početkom jula donijela Plan optimizacije javne uprave za period do 2020. godine. Koji su glavni ciljevi tog plana?

PRIBILOVIĆ: Plan optimizacije javne uprave  2018- 2020. predstavlja jednu od najznačajnijih aktivnosti u okviru reforme javne uprave. Prilikom izrade plana vodili smo se komparativnim iskustvima država regiona i članica EU, kao i postojećim analizama našeg sistema javne uprave. Cilj optimizacije nije samo smanjivanje broja zaposlenih nego unapređenje efikasnosti, operativnosti i funkcionalnosti javne uprave, a samim tim poboljšanje kvaliteta javnih usluga. Naši građani treba brzo i lako, bez čekanja u redovima i na šalterima, da dobiju kvalitetnu uslugu, uz niže troškove. Dakle, cilj nam je da unaprijedimo nivo konkurentnosti, poboljšamo kvalitet javnih usluga, unaprijedimo fiskalnu stabilnost.

Ovaj proces odvija se paralelno sa implementacijom dva sistemska zakona o državnim službenicima i namještenicima i o lokalnoj samoupravi kojima smo unaprijedili sistem odgovornosti u javnoj upravi, kadrovsko planiranje i dr. Plan optimizacije daje set horizontalnih, ali i prilagođenih sektorskih mjera za prevazilaženje izazova koje javna uprava ima u maksimalnom korišćenju svojih kapaciteta i ostvarivanju pune efikasnosti. Mjere su podijeljene na kratkoročne i srednjoročne, a sprovodiće se u skladu sa specifičnostima centralnog, odnosno lokalnog nivoa.

POBJEDA: Kakvi su dosadašnji rezultati praćenja realizacije Plana optimizacije javne uprave ?

PRIBILOVIĆ: U ovom trenutku je rano govoriti o konkretnim rezultatima, ali ono što znamo iz direktne komunikacije sa resorima je da se stvaraju preduslovi da se plan implementira ili ga već implementiraju u nekim segmentima. U tom cilju, već u oktobru očekujemo prve konkretnije podatke, ali i pozitivne efekte. Ono što je važno, obezbijedili smo unutar Vlade veoma dobru koordinaciju procesa, pa takvim pristupom neće izostati ni očekivani rezultat.

POBJEDA: Što je predviđeno za radnike-službenike koji će ostati bez posla, odnosno na koji će način biti zbrinuti?

PRIBILOVIĆ: Ministarstvo javne uprave zajedno sa Ministarstvom finansija i drugim organima razmatra modele za lica koja budu sporazumno raskinula radni odnos ili budu proglašena tehnološkim viškom. Za tehnološke viškove, svakako, će biti obezbijeđene otpremnine, a sada smo u fazi utvrđivanja podsticaja za sporazumni prestanak radnog odnosa.

Podsticajne mjere mogu ići u pravcu davanja otpremnina ili nekog paketa mjera u sklopu mjera aktivnog zapošljavanja, povoljniji krediti i sl. Podsjetiću da je planom definisano da su prethodno institucije u obavezi da obave anketiranja zaposlenih za sporazumni prestanak radnog odnosa, pri čemu će se voditi računa da se anketiranjem ne obuhvataju lica čije su kompetencije neophodne sistemu. Krajem oktobra planirano je da već imamo prve rezultate ankete zaposlenih koji su zainteresovani za sporazumni prekid radnog odnosa.

POBJEDA: Da li je Planom optimizacije ili nekim drugim aktom predviđeno i smanjenje broja zaposlenih u preduzećima u kojima je država većinski vlasnik? Ako jeste, da li će se to odnositi na sva preduzeća sa većinskim državnim vlasništvom ili samo na ona koja posluju sa gubicima?

PRIBILOVIĆ: Vlada je zadužila resorne ministre da otpočnu postupak optimizacije u privrednim društvima u kojima je država većinski vlasnik sa aspekta zaposlenosti i njihove funkcionalnosti. Zaključak se odnosi na sva državna privredna društva u većinskom državnom vlasništvu.

POBJEDA: Da li je već poslat nalog tim kompanijama da rade na smanjenju broja zaposlenih? Imate li procjenu koliko bi radnika tih preduzeća moglo ostati bez posla?

PRIBILOVIĆ: To je obaveza resornih ministara koji će Vladu izvještavati o ovoj mjeri. Ideja je da Vlada preko svojih predstavnika u upravnim odborima pokrene ovaj proces.

POBJEDA: Da li je u cilju ostvarivanja Plana optimizacije predviđeno usvajanje novih ili izmjena postojećih zakonskih rješenja?

PRIBILOVIĆ: Od osnivanja Ministarstva javne uprave sve aktivnosti su usmjerene ka stvaranju efikasne uprave, što je jedan od ključnih ciljeva i samog Plana optimizacije, zato su sva nova zakonska rješenja koja smo predložili bila dominantno u tom pravcu. Podsjetiću da je novi zakon o državnim službenicima i namještenicima, kao i novi zakon o lokalnoj samoupravi donio niz rješenja koja će uticati da se Plan optimizacije kvalitetno implementira. Naravno, pomenula bih i novi zakon o upravnom postupku, koji je počeo da se primjenjuje prošle godine i njegovi pozitivni efekti su već vidljivi. U narednom periodu aktivnosti ministarstava biće usmjerene i ka reorganizaciji državne uprave, što je, takođe, jedna od mjera iz Plana optimizacije. Osnov za ove aktivnosti stvaramo u dva ključna zakona koja očekujemo da predložimo, a nadamo se da će biti i donešeni, a to su zakon o državnoj upravi i zakon o elektronskoj upravi. Cilj novih zakonskih rješenja je da se unaprijedi organizacija državne uprave i uskladi sa evropskim standardima, ali i da se smanjuju troškovi javne uprave.

POBJEDA: U izvještaju o funkcionalnoj analizi Ministarstva javne uprave i Uprave za kadrove, koju je pripremio tim Svjetske banke, preporučuje se da se u Crnoj Gori zaposlenost u javnom sektoru smanji na taj način što će se značajno redukovati broj ministarstava i organa javne uprave. Kako komentarišete tu analizu i da li Crna Gora ima previše ministarstava?

PRIBILOVIĆ: Radi se o veoma značajnom dokumentu koji, osim što analizira Ministarstvo javne uprave i Upravu za kadrove, daje preporuke u odnosu na čitavu javnu upravu. Svakako da nam je značajan taj eksterni pogled sa strane, ali se u poslovima reorganizacije javne uprave vodimo i onim što su naša iskustva. U konkretnom slučaju, želim da naglasim da što se tiče broja ministarstava, Svjetska banka je to navela kao primjer, ali ne i preporuku, a sve u okviru predloga da se razmotri horizontalna raspodjela funkcija u okviru javne uprave i eventualno integrisanje postojećih organa, kako bi se smanjio broj zaposlenih spajanjem malih organizacionih jedinica i smanjenjem broja administrativnog osoblja.

POBJEDA: U izvještaju se upozorava i na umnožavanje malih organa, što, kako se kaže, dovodi do značajnog fragmentisanja uprave i neefikasnosti. Vaš komentar na to, odnosno da li treba smanjiti broj postojećih državnih organa i eventualno ih integrisati?

PRIBILOVIĆ: Ova preporuka Svjetske banke je na liniji rješenja koje će predložiti Ministarstvo javne uprave Vladi u predlogu novog zakona o državnoj upravi.

Portal Analitika

Komentari (19)

Nadimak za neregistrovanog korisnika
Napišite Vaš komentar
Ovaj sajt je zaštićen sa reCAPTCHA anti spam mehanizmom.Primjenjuju se Google politika o privatnosti i uslovi korišćenja . Vaš komentar se prvo šalje timu na odobrenje. Portal Analitika zadržava pravo da obriše neprimjereni dio ili cijeli komentar, bez najave i objašnjenja. Mišljenja iznijeta u komentarima ne odražavaju stavove redakcije.
Još uvijek nemate nalog? Registrujte se.
Č Čaj u 11
06.08.2018. 07:39

Znači uz visoke otpremnine micaće zabušante, platiće im da odu umjesto da ih miču bez otpremnina jer ne rade svoj posao kako treba. Ogroman NAŠ novac će zato dati, da bi ispravili greške koje su sami napravili nepotrebno zapošljavajući ogroman broj službenika.

0
0
Č Čaj u 11
06.08.2018. 07:39

Znači uz visoke otpremnine micaće zabušante, platiće im da odu umjesto da ih miču bez otpremnina jer ne rade svoj posao kako treba. Ogroman NAŠ novac će zato dati, da bi ispravili greške koje su sami napravili nepotrebno zapošljavajući ogroman broj službenika.

0
0
R Reforme
05.08.2018. 18:36

Smanjenje zaposlenih je pozitivan i hrabar potez vlade.Bez toga nema daljeg napretka.Ali taj potez treba da prate stimulativne mjere za stručne kadrove,afirmacija i jačanje institucija sistema i što je najvažnije totalna reforma,bolje reći rehabilitacija obrazovnog sistema.Znate li koliko u CG ima kupljenih i falš diploma.Treba uvesti jake kriterijume i nezavisne testove znanja za svako zapošljavanje.

4
0
m minira
06.08.2018. 00:13

u državnoj radi toliko ljudi koji nisu ni kvalifikovani a i ništa ne rade, s koje kakvim školama....nije čudo što se ovo dešava

0
0
S Struka
05.08.2018. 14:33

Jasno je da je nestrucna da vodi ovo ministarstvo. Mozda ima druge kvalitete ali za ovo nije

9
1
L Lex legis
05.08.2018. 14:30

Prvi zakonski potez koji treba uraditi je da se ukine ovo ministarstvo javne uprave i vrati u sastav MUP ili Pravde. Takođe,ministarstvo nauke treba vratiti u sastav Obrazovanja, a evropskih integracija u sastav MVP. I eto za početak dobar primjer.

11
1
P Professional
05.08.2018. 14:24

Čim se poziva na mišljenje Svjetske banke ,sve je jasno.Ukinuće i Vladu ako treba,samo da bi se stekao utisak da ispunjavaju preporuke.Nekritičko i mehaničko ispunjavanje preporuka je klasičan primjer neznavenosti i stvaranja nepopravljivih posljedica.

12
0
N Nick
05.08.2018. 10:30

Lideri u regionu

4
2
K Kile
05.08.2018. 09:49

Lakobvu je to zavrsit...samo u Og Vodovid imatebjedno 390 koji nista ne radebna izmusljenavradna mjesta i u Kic-eve svaki u drzavu...

4
1
B Brankica
05.08.2018. 14:56

Podržavam smanjenje broja zaposlenih,jer je stvarno broj zaposlenih u državnoj upravi doveden do pucanja ,i to je hrabar potez Vlade.Ono što sam gledala u zakonu o državnoj upravi značajno mi izgleda kao extra simplifikovan pristup i koliko znam značajno se kosi sa evropskim standardima.Mislim da je zakon zreo za mnogo dublju analizu.

8
0
G Gorti
05.08.2018. 09:12

Glasajte ih i dalje

8
2
B Boris
05.08.2018. 14:14

Kako stvari stoje napraviće haos i uništiti ono malo što valja u državnoj administraciji! Ministarka je bukvalno shvatila stavove MMF i počela da miješa babe i žabe. Ima li ko da vidi ovakvu štetu.Gdje je potpredsjednik Pažin,premijer Marković,Zakonodavstvo......

15
1
R Ruster
05.08.2018. 08:25

E ko je sve ministar...

8
1
D Dr.pravnih nauka
05.08.2018. 02:37

Predsjedniče Vlade Markoviću,mislim da bi Vi kao bivši potpredsjednik za politički sistem trebali da dobro obratite pažnju na nacrt zakona o državnoj upravi,koji vam može posjeći granu na kojoj sjedite. Da li znate da je javna rasprava oko ovoga zakona fingirana i da su neka rješenja ubačena u zakon , a da se nijesu pojavljivala u javnoj raspravi niti u tekstu ponuđenom za javnu raspravu. Zadužite nadležnog potpredsjednika da to dobro provjeri.Zato je ovaj naručeni tekst u Pobjedi pokušaj stvaranja alibija ministarki,jer se oko zakona već talasa.

6
1
B Budvanin
05.08.2018. 10:07

Cudo da je premijer Markovic izabrao za ovo vazno ministarstvo jer su njeni kapaciteti ograniceni, bas kao i njenih saradnika. Previse birokratije ukazuje na ogranicenost.

17
2
r rasta
05.08.2018. 10:10

Dovoljno je da se vidi kakav utisak ostavlja i što se zna da nije za to mjesto. Vidite im državnog sekretara Jovetića, ne bih mu dala mačku da mi pripazi....ALI !!!

0
0