Od 1,2 milijardu eura koliko je Crna Gora potrošila na uvoz u prvoj polovini godine, 20% se odnosi na poljoprivredne i prehrambene proizvode. Bolji rezultati se očekuju nakon ljetnje sezone, kažu u Ministarstvu poljoprivrede.
"Podaci u prvoj godini nijesu mjerodavni jer turistička sezona utiče na uvoz i izvoz," saopštila je Kristina Lopičić iz Ministarstva poljoprivrede.
U prethodnoj godini uvoz je rastao upravo tokom ljetnje sezone kada je povećan broj turista u Crnoj Gori. U prvoj polovini ove godine najviše smo uvezli proizvoda za koje CG nema mogućnost proizvodnje, kaže Lopičić.
"Imamo dominantno uvoz UHT mlijeka, koncentrovanog mlijeka i mliječnih prerađevina, gazirana pića, proizvode za ishranu, žitarice, banane, pomorandže, limun."
Pozitivan trend je kod izvoza suhomesnatih proizvoda i vina. IPARD projekat u oblasti prerade, u okviru kog je investirano 28 miliona eura, trebalo bi da poveća proizvodnju gotovih proizvoda, kažu u Ministarstvu.
Kampanje "Kupujmo domaće" i "Domaći ukusi" koji promovišu domaće proizvode trebalo bi da omoguće njihovo bolje pozicioniranje na tržištu i plasman kroz turističku ponudu, kažu u Privrednoj komori i Ministarstvu ekonomije.
Iz Privredne komore Ljiljana Filipović:
"Naša istraživanja u proteklih pola godine govore o pozitivnim rezultatima. Veća je i riješenost domaćih potrošača da kupuju domaće. Vjerujemo da je to najbolje za naše potrošače," saopštila je Filipović.