Abiznis

Naoštrili se Sindikati, spremni na proteste ako Vlada ne prihvati uslove

Udružili se Unija slobodnih sindikata Crne Gore i Savez sindikata CG, penzije nedovoljne, umanjuju se iz godine u godinu, nisu dovoljne ni za osnovne egzistencijalne potrebe. Reforme i promjene u zakonu o penzionisanju su neophodne, a ako se predlozi ne uslove, penzioneri su spremni na lobiranja, prikupljanja potpisa za referendumsko djelovanje pa i na proteste - poručeno je sa današnje pres konferencije ovih sindikata u Podgorici.
Naoštrili se Sindikati, spremni na proteste ako Vlada ne prihvati uslove
Portal AnalitikaIzvor

Reforma o promjeni zakona o penzionisanju je krenula 2003. godine od kada je usvojeno oko 16 izmjena i dopuna Zakona a sve su išle ka umanjenju prava zaposlenih koji su išli u penziju i penzionera, tvrdi udruženi Sindikat koji je sastavljen od Unije slobodnih sindikata i Saveza sindikata Crne Gore.

''Od te 2003. godine niti jedan naš predlog nije usvojen. Vlada je radila pod uticajem Svjetske banke i MMF-a koji se zalažu za jedan neoliberalan radni pristup u kojem radnici trpe veliki pritisak i rade u nehumanim uslovima i preko vikenda, praznika, prekovremenih sati koji najčešće nisu plaćeni. Mi smo predložili četiri zahtjeva i očekujemo da budu prihvaćeni. Ako ih Vlada opet odbije spremni su na druge vidove lobiranja, prikupljanje potpisa za referendumsko djelovanje pa sve do štrajkova ako bude bilo potrebno'', poručeno je iz dva sindikata na današnjoj pres konferenciji za borbu za dostojanstvo treće dobi.

Kako govore, dostavili su četiri osnovna zahtjeva koja očekuju da Vlada usvoji.

''Prva dva od četiri zahtjeva je se odnose na starost radnika prilikom ostvarivanja prava za penziju. Naš zahtjev je da 40 godina staža ostane kao jedini uslov odnosno da se ne proširuje sa kumulativnim uslovom na 65 godina života. Činjenica je da u Crnoj Gori imamo ogroman broj nezaposlenih i trend odliva mogzgova što zahtijeva hitno otvaranje novih radnih mjesta. U neoliberalnom sistemu rada poslodavci otpuštaju stariju radnu snagu a primaju mlađu i jeftiniju. Takođe naši radnici rade u otežanim uslovima rada, sa zastarelom tehnologijom i u nezdravoj životnoj i radnoj sredini, tako da zapsoleni nisu u mogućnosti da izdrže ritam rada i samim tim ostvare optimalne penzione uslove'', tvrde iz Sindikata.

sindikati-3

Iz Sindikata smatraju da su penzije iz godine u godinu manje i da nisu dovoljne ni za egzistencijalni minimum. Kako dodaju, druga dva zahtjeva se odnose da penzije bude obračunata na osnovu najboljih 20 godina rada.

''Podsjetimo imali smo period od skoro tri decenije u kojem je veliki broj radnika bio obespravljen. Tada je najniža cijena rada bila 55 eura i poslodavci su osiguravali zaposlene na te iznose. Zatim smo uveli minimalne zarade a znamo da danas, veliki broj poslodavaca osigurava radnike na minimalnu platu a ostalo uplaćuju na crno. Zbog ovakvog poslovanja, penzije se iz godine u godinu smanjuju i danas veliki broj penzionera ne može da stekne ni približnu penziju koja bi bila adekvatna. Dodatno zbog posljedica rada veliki broj penzionera na mjesečnom nivou izdvaja veći dio penzije na liječenja i ljekove tako da od ostatka novca nemaju ni za egzistencionalni minimum. Prema podaciam koje imamo oko 60.000 penzionera prima penziju u iznosu od 1 do 300 eura a čak 10.000 njih ima primanja od 1 do 120 eura'', tvrde iz Sindikata.

Kako dodatni argument navode da niske penzije dovode do zasićenosti na tržištu rada.

''Kvamk niske penzije demorališu naše radnike da idu u penziju jer su ta primanja za njih neprihvatljiva. Zbog toga oni na poslu ostaju koliko god mogu i tako zarobljavaju radna mjesta koja mladi željno čekaju'', govore oni.

Iz Vlade su im, kažu, dali kontra argument da fond Pio nema dovoljna budžet za ovakve izmjene.

sindikati-2

''Kada bi se sve sabralo ovakve izmjene bi u toku od 5 godina na godišnjem nivou iznosile oko 11 miliona eura. Ipak postoje načini kojima bi se punio budžet fonda PIO. Za početak postoji ogromna razlika između neuplaćenih doprinosa. Zadnjih godinu dana, Monstat kaže da u Crnoj Gori radi oko 180.000 lica mjesečno. Mi dobijamo od Poreske uprave da se porezi i doprinosi uplaćuju za 130.000 radnika. Ova razlika je ogromna i tu postoji mogućnost da se dopuni budžet. Dodatno, osim ove razlike postoji dodatni podatak da u Crnoj Gori na crno radi oko 40.000 radnika'', dodaju iz Sindikata.

Oni smatraju da treba uvesti obaveze podnošenja ppd obrasca.

''Nekada je poslodavac bio dužan da podnese poreskoj upravi prijavu da se stekla obaveza za uplatu poreza kako bi poreska uprava mogla prinudno da uzme sredstva od poslodavca koji ne uplaćuje porez i doprinose. Toga više nema, sada postoji jedino prijava koja se podnosi nakon uplate. Onda imate situaciju da poslodavac ne uplaćuje poreze i doprinose po godinu dana, podnese izvještaj jedino nakon zadnje uplate, stavi firmu pod stečaj i otvori novu. Tako se nanosi šteta i državi i radnicima. Dodatno ovim nacrtom bi se ukinuo odlazak u prijevremenu penziju od januara 2021. godine, čime bi se dodatn orasteretio budžet i čime bi se otvorile mogućnosti za to što predlažu'', smatraju oni.

Kako dalje navode, trenutnim zakonom u pojedinim profesijama koje nakon određene starosti odpuštaju radnike, ne postoji mogućnost da se iskoristi pravoremeno penzionisanje uz beneficirani radni staž.

''Time sam po sebi beneficirani staž gubi svoju svrhu i smisao. Predstavnici Vlade su trenutno na odmoru i piju čašu meda. Nadam se da neće kada se vrate piti čašu žuči a mi ćemo se potruditi da im to pripremimo'', zaključuju iz Sindikata.

 

Portal Analitika