Abiznis

Posao za 10.000 domaćih i 18.000 stranih sezonaca

Trenutno su najdeficitarnija zanimanja majstori na građevinama, te kuvari, konobari i sobarice u turizmu. Ipak, srednjoškolci se radije opredjeljuju za zanimanja tehničara u tim strukama, ili za neke druge poslove. Tajna je u tome što je malo poslodavaca u turizmu, a nijedan u građevinarstvu koji radnicima nudi cjelogodišnji angažman. Zato se mladi radije opredjeljuju za zanimanja koja su možda i slabije plaćena, ali su angažovani tokom cijele godine. 
Posao za 10.000 domaćih i 18.000 stranih sezonaca
Nova PobjedaIzvor

Iz Zavoda za zapošljavanje su nam kazali da je ove godine planirano da zaposle deset hiljada domaćih sezonaca, a da su za pola godine angažovana 6.483 lica sa evidencije, što je na nivou prošle godine za isti period. Osim toga, kvota zapošljavanja stranaca na sezonskim poslovima ove godine je 18.185.

- Za neke su sezonski poslovi nužda, dok ne iskrsne nešto konkretnije. Mladi koriste priliku da spoje ugodno i korisno i dva do tri mjeseca budu na moru, steknu prva radna iskustva i nešto zarade. Znatnu korist od angažovanja na sezonskim poslovima mogu imati i korisnici socijalnih davanja, ukoliko su radno sposobni, ali veliki broj nezaposlenih nije zainteresovan za sezonski rad – rekli su Pobjedi u Zavodu za zapošljavanje.

U prvoj polovini ove godine poslodavci su na birou rada najviše tražili konobare, Malo poslodavaca u turizmu, a nijedan u građevinarstvu ne nudi kvalifikovanim radnicima cjelogodišnji angažman, pa se mladi radije opredjeljuju za slabije plaćena zanimanja na kojima su angažovani cijele godine Iz PKCG kažu da je Škola za srednje i više stručno obrazovanje ,,Sergije Stanić“ uvijek imala dobru saradnju sa privredom.

- To i nagrade koje učenici ove škole osvajaju na domaćim i međunarodnim takmičenjima naveli su privredu da prepozna interes u saradnji sa ovom obrazovnom institucijom i angažovanju njenih đaka tokom cijele godine – naveli su iz PKCG i dodali da učenici ove škole obavljaju praksu i zapošljavaju se u Splendidu, Svetom Stefanu, Porto Montenegru, Ridžentu, Mediteranu, Porto Budvi, Kužini, Aleksandru, Obali…. I istakli da im, zbog izuzetnih postignuća na raznim takmičenjima otvaraju vrata i van granica zemlje.

Đaci iz ,,Sergija Stanića“ rade u Splendidu, Svetom Stefanu i inostranstvu kuvare, pica majstore, mesare, pekare, sobarice, higijeničarke, servire, perače posuđa i radnike na pomoćnim poslovima. Pored osnovnih znanja i radnog iskustva, sve više se traže i dodatna znanja, kao npr. znanje stranih jezika. Iste je rezultate dalo i istraživanje Privredne komore sprovedeno u aprilu ove godine.

Potražnja

- Potrebe poslodavaca za sezonskom radnom snagom osciliraju, tako da je najveća potražnja u predsezoni. To ne znači da je nema u toku sezone, jer nerijetko radnici, zbog uslova rada, napuštaju jednog poslodavca i odlaze kod drugog, a često se zbog povećanog obima posla treba povećati i broj izvršilaca - navode iz ZZZ i naglašavaju da se značajan broj domaćih sezonaca zapošljava mimo njih, jer ih direktno kontaktiraju poslodavci.

- Očekujemo informacije iz Poreske uprave o prijavi radnika na obavezno socijalno osiguranje, što treba da dostave u roku od 30 dana. Savjetodavci iz biroa rada, sa terena, najavljuju intenzivnije zapošljavanje u narednih nekoliko dana - kažu iz ZZZ. Imajući u vidu strukturnu nezaposlenost u Crnoj Gori i veliki „uvoz“ radne snage, iz Privredne komore navode da je potrebno više promovisati mogućnosti sezonskog zapošljavanja i preko nadležnih institucija upravljati ovim procesom.

- Još u toku školske godine ponuditi mladim da rade preko ljeta, i obezbijediti im odgovarajuću obuku. Zakonom predvidjeti da se početak školske godine može odgoditi za određene kvalifikacije, imajući u vidu da sezona traje i tokom septembra, motivisati poslodavce (Uredba o subvencijama za zapošljavanje određenih kategorija nezaposlenih lica, subvencije za zapošljavanje mladih...), te pratiti uslove rada u cilju osiguranja bezbjednosti i prava radnika.

Potrebno je i da se nastavi sa projektom ,,Zaposlimo naše mlade na sezonskim poslovima“ - ističu iz Privredne komore. I podsjećaju da su istraživanja pokazala da reformu stručnog obrazovanja treba nastaviti sa povećanjem udjela praktičnog rada i povećavanjem kriterijuma za dobijanje diplome.

Učesnici istraživanja su smatrali da je potrebno organizovati program stručnog osposobljavanja lica sa stečenim stručnim obrazovanjem, što bi omogućilo bolju pripremu za tržište rada. Ističu da je motivacija mladih od presudnog značaja za uključivanje u proces sticanja praktičnog i radnog iskustva kroz sezonski rad u turizmu.

- Osim ponude odgovarajućih uslova rada, nadoknada, iskustva, potrebno je kreirati modalitete priznavanja ovako stečenih znanja u daljem nastavku školovanja, odnosno društveno validirati posvećenost i radni angažman u budućim aplikacijama za posao. Potrebno je intenzivnije promovisati upise na ova zanimanja, kroz reformu, olakšavanje vertikalne i horizontalne prohodnosti ovih kvalifikacija tokom školovanja i prilagoditi obrazovne programe potrebama tržišta rada, još od osnovne škole – smatraju u PKCG.

Građevinarstvo

U građevinarstvu poslodavci navode da su deficitarna zanimanja tesari, zidari, armirači, rukovaoci građevinskih mašina, asfalteri, izolateri, gipsari, fasaderi, keramičari i podopolagači. Skoro da uopšte nema ponude ovih zanimanja na tržištu rada.

- Mnogo je faktora koji utiču na nezainteresovanost srednjoškolaca. Uglavnom se smatra da su ovo jako teška zanimanja koja ne obezbjeđuju adekvatnu materijalnu satisfakciju - kažu iz PKCG i dodaju da su u razgovoru sa poslodavcima došli do podataka da je širok spektar zanimanja u ovim oblastima i da za lojalnog i vrijednog radnika plata zna višestruko da pređe iznos prosječnih prihoda na nivou države.

- Crna Gora kao zemlja u razvoju doživjela je ekspanziju u građevinarstvu, ali tržište i dalje ne nudi kontinuitet poslovanja, a prisutna je i sezonalnost zbog zabrane građenja u toku turističke sezone. Zbog toga poslodavci ne mogu da ponude cjelogodišnje zaposlenje građevinskim radnicima, zbog čega oni egzistenciju traže u sigurnijoj cjelogodišnjoj aktivnosti, po cijenu nižih primanja - kažu iz Privedne komore.

Izlaz je možda, kažu, u pojavljivanju velikih kompanija na našem tržistu, koje će moći da zaposle više deficitarnih kadrova i eventualno ih distribuiraju na inostrana tržišta, jer su ova zanimanja deficitarna u cijeloj Evropi. Ne treba zanemariti ni proces prekvalifikacija, dokvalifikacija i afirmisanje zanimanja, kroz prikazivanje primjera dobre svjetske prakse. 

Portal Analitika