Zanimljivosti

Konzervirana tunjevina sadrži 100 puta više cinka nego što je sigurno za organizam

Konzervirana tunjevina sadrži 100 puta više cinka nego što je sigurno, što može uništiti ljudska crijeva, tvrdi se u novoj studiji.
Ovaj mineral se koristi u konzervama zbog svog antibakterijskog kvaliteta, a kako bi hrana duže trajala. Novo istraživanje pokazalo je kako cink iz konzerve ulazi u hranu, a potom ,,zaglavi” u probavnom sistemu ljudi i izaziva problem s varenjem.
Konzervirana tunjevina sadrži 100 puta više cinka nego što je sigurno za organizam
Portal AnalitikaIzvor

Ove količine čine crijeva ,,propustljivim” pa otrovi lakše ulaze u krvni sistem.

– Povećanje intestinalne propustljivosti nije dobro jer to znači da spojevi koji ne bi trebalo da prođu kroz krvotok mogu proći. Ovo zdravstveno stanje zove se ,,sindrom propuštanja crijeva” koji medicinski nije prepoznat, ali izaziva poremećaje kao što je multipla skleroza. Razlog je oštećenje imunog sistema zbog materija koje se apsorbuju u krvi kroz porozna crijeva – rekla je voditeljka istraživanja Grečen Maler sa Univerziteta Bingemton.

Povećano unošenje cinka izaziva napade, temperaturu, povraćanje i gubljenje svijesti.

Istraživači su analizovali konzerve kukuruza, tunjevine, šparoga i piletine. Utvrđeno je da najveće količine cinka sadrži konzerva tunjevine. Cinka najviše ima u sredini konzerve i tečnosti i to 100 puta više nego što je sigurno. Na drugom mjestu je piletina, a potom šparoge.

Utvrđeno je i da velike količine cinka u organizmu izazivaju pad gvožđa i glukoze za tri četvrtine. Dugoročno izlaganje može imati ozbiljne posljedice na zdravlje.

Studija je objavljena u žurnalu ,,Food and Function”.

Portal Analitika