Kultura

Američki ekpert za džez održao predavanje u Ministarstvu kulture

Džon Edvard Hase, ekspert i kustos emeritus za američku muziku u muzeju Smitson u Vašingotnu, tvorac „Mjeseca poštovanja džeza“ je u Ministarstvu kulture održao predavanje „Zašto nam je umjetnost potrebna više nego ikada?“, koje je organizovala Crnogorska nacionalna komisija za UNESCO i udruženje Jazz Art.
Američki ekpert za džez održao predavanje u Ministarstvu kulture
Portal AnalitikaIzvor

Predavanje je bilo namijenjeno široj publici, a odnosilo se ne interpretaciju različitih umjetničkih izraza u određenim vremenskim kontekstima, te na značaj umjetnosti za istoriju civilizacije. Poseban fokus bio je na istoriji muzike, prvenstveno na značaju koji je ona imala u američkom kulturnom kontekstu. Hase je govorio i o mogućnostima koje umjetnost, a prije svega muzika, pruža u zbližavanju različitih društvenih grupa, te kako je muzika prostor u okviru koga mogu biti pronađeni modeli prevazilaženja društvenih problema čak i savremenog društva, poput problema globalne nejednakosti, postojećih konflikata u svijetu i slično.

Jedan dio predavanja bio je posvećen životu i djelu dva umjetnika koji su po izboru Hasea među najmarkantnijim simbolima muzike - Ele Ficdžerald i Reja Čarsla. Riječ je o umjetnicima čiji je život označen muzikom, te čiji su opusi postali dio zajedničkog nasljeđa čovječanstva, a koji su u vremenu u kome su nastali postali simboli cijele jedne (sub)kulture.

Hase se osvrnuo i na naučna istraživanja koja ukazuju na značaj muzike za stimulisanje mentalnog razvoja i naglasio da sprega nauke i umjetnosti predstavlja neiscrpan prostor za razvoj kreativnosti, u korist obje strane.

Sa Haseom je razgovorao i ministar kulture Aleksandar Bogdanović koji je istakao zadovoljstvo što Crna Gora već tradicionalno obilježava mjesec poštovanja džeza i naglasio da Ministarstvo kulture pruža podršku programima koji se u okviru njega organizuju.

sasa-i-hase

Sagovornici su razgovarali o aktivnostima kojima bi se doprinijelo promovisanju značaja i važnosti džeza u Crnoj Gori, posebno među mlađim generacijama. Tome će, kako je ocijenjeno značajno doprinijeti organizovanje događaja poput današnjeg u Ministarstvu kulture, na kojem je gospodin Hase održao predavanje na temu „Zašto nam je umjetnost potrebna više nego ikada?“.

Razgovarano je i o potencijalnoj kandidaturi crnogorskog grada za svjetsku prijestonicu džeza 2020. godine i predstavljeni uslovi koji moraju biti ispunjeni za sticanje ovog prestižnog statusa.

Razmotrene su i mogućnosti za boravak crnogorskih muzičara na Smitson institutu u okviru programa razmjene koje oni organizuju.

 

 

 

Portal Analitika