Trenutno je na svjetskom tržištu banana nestašica, kakva se ne pamti, zbog elementarnih nepogoda i nestabilne političke situacije u zemljama koje su najveći proizvođači banana.
Na domaćem malorodajnom tržištu banana je u prethodnom periodu dostizala rekordnu cijenu od 1,8 eura za kilogram, dok se u petak u maloprodajnim objektima crnogorskih trgovačkih lanaca mogla kupiti za 1,4 do 1,5 eura.
“Do skoka cijena banana došlo je neposredno poslije Nove godine. Glavni razlog su poplave kojima je pogođena centralna Amerika, čime su smanjene količine za izvoz sa tog tržišta”, kazali su podgoričkom listu iz kompanije Pop Frut, koja se bavi uvozom voća i povrća, kao i sazrijevanjem i prodajom banana.
Predstavnici te kompanije naveli su da je usljed rasta cijena banana došlo do neznatnog smanjenja prodaje na domaćem tržištu.
“Očekujemo da će se cijene zadržati na istom nivou bar još dvije sedmice”, rekli su iz Pop Fruta i dodali da su zemlja porijekla banana koje se nalaze na crnogorskom tržištu Ekvador, Meksiko, Kolumbija i Kostarika.
Iz kompanije Domaća trgovina, u okviru koje posluju Aroma marketi i Konto diskonti, saopštili su da su bili primorani da, zbog rasta nabavne cijene banana, koriguju i maloprodajne cijene, ali ne u reciprocitetu koji su dobavljači formirali prema njima.
“Nastojali smo da što manje opteretimo potrošače kako bi banane imale što stabilniju cijenu bez velikih promjena. Sa posebnom pažnjom pratimo promjene u dijelu nabavnih cijena svih proizvoda i nastojimo da u što manjoj mjeri utiču na kreiranje naše prodajne politike kako bi održali stabilnost cijena”, kazali su predstavnici Domaće trgovine.
Prema njihovim procjenama, nabavne cijene tog voća porasle su 50 odsto u prethodna tri mjeseca.
“Zbog male cjenovne razlike, koju smo uspjeli da sačuvamo, nijesmo imali promjene u prodajnim rezultatima, što znači da je u našim marketima prodaja banana stabilna”, tvrde iz Domaće trgovine.
U Hondurasu su radnici jednog od najvećih uzgajivača banana bili u štrajku, a ni politička situacija u toj zemlji nije najmirnija. U Gvatemali je zbog zahlađenja, a u Kostariki zbog obilnih padavina došlo do zastoja u snabdijevanju, pa je zbog toga pojačana potražnja banana iz Ekvadora, zbog čega su i cijene više.
Iako se situacija na području srednje Amerike počela stabilizovati, očekuje se da će se uticaj tog poremećaja osjećati još sedmicama, što znači da će i cijene još neko vrijeme biti povišene.
Takođe na Filipinima, koja je drugi proizvođač banana na svijetu, uragan je poharao rod banana, dok je u Kolumbiji suša uticala na znatno smanjenje roda.