Nemogućnost primanja novca putem PayPal-a otežava domaćoj IT industriji, start-up kompanijama i ostalim pravnim licima i preduzetnicima pristup globalnom tržištu.
“Crna Gora, kao mali sistem, mora koristiti sve alate za promociju i širenje izvoza, te samim tim smatramo veoma korisnim, i u uslovima tehnološkog buma obaveznim, uvođenje ovog sistema”, kazao je Vikend novinama šef sektora za međunarodne odnose i ekonomiju u Uniji poslodavaca (UPCG) Mirza Mulešković.
Naša država se PayPalu pridružila u junu 2014. godine kada je crnogorskim građanima dozvoljeno otvaranje naloga i plaćanje, čime su im postale dostupne internet prodavnice najvećih svjetskih brendova.
Od tada se kao glavni razlog neuspostavljanja dvosmjernog sistema plaćanja navodi problematična zakonska regulativa, a u Ministarstvu javne uprave nijesu odgovorili na pitanje našeg lista o kojim je konkretno zakonima riječ.
“PayPal je privatna kompanija, profitno orijentisana i kao takva ima svoja pravila poslovanja. Praksa ove kompanije je da u prvom periodu korišćenja servisa omogući plaćanje. Očekujemo u narednom periodu da se ova funkcionalnost proširi i da se omogući crnogorskim kompanijama i građanima da koriste ovaj servis za naplatu svojih roba i usluga. Imajući u vidu da je ovo privatna kompanija, nijesmo u mogućnosti da preciziramo datum kada će ova funkcionalnost biti dostupna u Crnoj Gori, ali ćemo javnost blagovremeno obavijestiti o svim nadolazećim promjenama”, kazali su u Ministarstvu, naglašavajući da je Vlada prethodnih godina intenzivno radila na uključenju Crne Gore u PayPal sistem plaćanja.