Kultura

Bogdanović i Obuljen Koržinek razgovarali o Bokeljskoj mornarici

Ministar kulture Aleksandar Bogdanović razgovarao je danas u Kotoru sa ministarkom kulture Republike Hrvatske Ninom Obuljen Koržinek.
Bogdanović i Obuljen Koržinek razgovarali o Bokeljskoj mornarici
Portal AnalitikaIzvor

Ministri su razgovarali o zajedničkim projektima dvije države koji se realizuju i projektima koji u narednom periodu mogu ojačati i unaprijediti saradnju, saopšteno je iz Ministarstva kulture.

"Ministar Bogdanović je izrazio zadovoljstvo što dvije susjedne zemlje imaju toliko zajedničkih tema saradnje kako u okviru regionalnih projekata i inicijativa tako i kroz direktnu saradnju naših institucija kulture.

Saradnja u oblasti savremenog stvaralaštva ocijenjena je kao dobar prostor za zajedničko nastupanje dvije zemlje prema drugim zemljama regiona i šire", navodi se u saopštenju.

Ministarka Obuljen Koržinek istakla je kako je Hrvatska zainteresovana da zajedno sa crnogorskim institucijama i gradovima kreira projekte saradnje i aplicira kod EU fondova, kako u oblasti savremenog stvaralaštva tako i u oblasti kulturne baštine.

"Posebno je prepoznat potencijal koji nudi fond Evropske unije, Kreativna Evropa, a koji, kako su zaključili sagovornici do sada nijesmo iskoristili na pravi način. Dogovoreno je da u saradnji deskova za Kreativnu Evropu zajedno animiramo institucije i pojedince u oblasti kulture kako bi iskoristili sve mogućnosti navedenog fonda.

Ministri su razgovarali o upisima Stećaka - Srednjevjekovnih grobalja i Venecijanskih utvrđenja iz XVI i XVII vijeka na UNESCO listu, koji su uspješno relizovani i istakli da oni potvrdjuju naše zajedničko kulturno i istorijsko nasljeđe. Dogovoreno je da se u narednim mjesecima dodatno posvetimo valorizaciji i prezentaciji ovih lokaliteta, jer mogu značajno doprinijeti jačanju kulturne i turističke ponude naših zemalja", dodaje se u saopštenju.

U tom kontekstu je bilo riječi i o jugoslovenskom paviljonu u muzeju Aušvic Birkenau, za koji su se ministri saglasili da postoji snažno interesovanje obje drzave za njegovo obnavljanje, o čemu će biti riječi na ministarskom sastanku početkom aprila na Cetinju, saopšteno je iz Ministarstva kulture.

"Razgovaralo se i o kandidaturi Crne Gore za upis Bokeljske mornarice na UNESCO reprezentativnu listu nematerijalne baštine čovječanstva, projekta na kojem Crna Gora radi duže vrijeme i čiju finalizaciju očekujemo već u narednim mjesecima. Ministri su se saglasili da će o ovom pitanju naši eksperti u narednim danima intenzivno sarađivati kako bismo pokušali da u direktnoj komunikaciji izbjegnemo sve eventualne nesporazume i otvorena pitanja", dodaje se u saopštenju.

Ministar Bogdanović je istakao da je Bokeljska mornarica kao cjelokupna organizacija, Zakonom zaštićena kao kulturno dobro Crne Gore i kako njen značaj prevazilazi bilo kakva nacionalna ograničenja, jer je riječ o kulturnim vrijednostima koje pripadaju svim građanima Crne Gore i sa kojima svako ima pravo da se identifikuje.

"Ministar je naveo i da u ovom procesu posebno uvažavamo UNESCO Konvenciju o zaštiti nematerijalne kulturne baštine, i vodimo računa da Crna Gora kao građanska država koja baštini multikulturalnost kao osnovnu vrijednost, svoje ukupno nasljeđe tretira cjelovito i ne dijeli ga po nacionalnoj i drugim pripadnostima, uvažavajući sve njihove posebnosti.

Sagovornici su, na kraju, zaključili da dvije zemlje intenzivno sarađuju, ali i da prepoznaju i dodatni prostor za nove projekte i inicijative, o kojima će u narednim mjesecima dva Ministarstva razgovarati", zaključeno je u saopštenju.

Portal Analitika