U tekstu dokumenta, u koji je Pobjeda imala uvid, DF je predložio pomirenje „na tradicionalnoj i njegoševskoj Crnoj Gori, koja počiva na kosovskom zavjetu i poštovanju predaka“.
Potpisivanje Deklaracije upriličeno je 27. januara, na Savindan, čime su autori željeli da istaknu potrebu pomirenja pravoslavaca u Crnoj Gori.
- Crna Gora je građanska država u kojoj ne postoji nacionalna većina i zato je potrebno da Srbi i Crnogorci prvi preuzmu odgovornost za njenu budućnost, tako što će zajednički raditi na prevazilaženju opasnih naslijeđenih podjela - navodi se u članu 2. Deklaracije, koju su u subotu potpisali lideri Demokratskog fronta Andrija Mandić, Milan Knežević i Nebojša Medojević.
Preambula
U preambuli Deklaracije, odnosno njenom uvodnom dijelu navedeni su razlozi zbog kojih se DF odlučio za usvajanje ovakvog dokumenta.
- Polazeći od neophodnosti eliminisanja svih ideoloških sukoba, imajući u vidu duboku podijeljenost crnogorskog i srpskog naroda, radeći na pomirenju u pravoslavnom biću kao potrebnom preduslovu za novim trajnim dogovorom sa svim manjinskim narodima, ostajući dosljedni tradicionalnoj i njegoševskoj Crnoj Gori, koja počiva na kosovskom zavjetu i poštovanju predaka: mi potomci bjelaša i zelenaša, partizana i četnika, pravolinijaša i golootočana, donosimo Deklaraciju o pomirenju - stoji u tekstu dokumenta.
Opširnije u Pobjedi