Abiznis

SIMOVIĆ: Izdašnija podrška poljoprivrednim proizvođačima

Poljoprivredni proizvođači u Crnoj Gori imaće još izdašniju podršku od lokalnih samouprava, ali najveću od Ministarstva poljoprivrede i Vlade, najavio je u Nikšiću ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja, Milutin Simović.
SIMOVIĆ: Izdašnija podrška poljoprivrednim proizvođačima
Portal AnalitikaIzvor

On je ozvaničio početak tradicionalnog trodnevnog Novogodišnjeg sajma lokalnih proizvoda u Nikšiću, koji ima regionalni karakter i na kojem učestvuje više od 180 izlagača iz Nikšića, Pljevalja, Podgorice, Danilovgrada, Bara, Bijelog Polja, kao i Mostara i Ljubuškog iz Bosne i Hercegovine (BiH) i Skoplja iz Makedonije.

”Posebna specifičnost i vrijednost sajma je što se prvi put organizovano pojavljuju i mjesne zajednice i prepoznatljve crnogorske mikro regije, kao što su Pješivci, Grahovo, Banjani, Nikšićka Župa, Lukovo i Gornje Polje”, rekao je Simović i dodao da su Pljevlja partnerska opština ovogodišnje smotre.

On smatra da je sajam prilika da se predstave proizvodi dobrih domaćina, koji na svojim imanjima svakim danom proizvode sve više, obezbjeđuju porodicu, ali i doprinose razvoju lokalne i ukupne državne ekonomije.

“Poljoprivreda sve više postaje savremeni agro biznis, a sve manje mukotrpni težački posao, kako je bila prepoznata u decenijama iza nas. Sajam predstavlja i dobru priliku za razmjenu iskustava, a najbolja je prilika za susret ponude i tražnje autohtonih, organskih proizvoda”, kazao je Simović.

On je, govoreći o ovoj godini, ocijenio da je to bio period zajedničkih napora, ne samo finansijskih, da se unaprijedi konkurentnost poljoprivredne i primarne i prerađivačke proizvodnje, kako bi se intenzivirao ruralni razvoj.

“Uloženi su zajednički napori da se poboljša sistem kvaliteta hrane u Crnoj Gori i da se unaprijedi stručna i savjetodavna funkcija neophodna poljoprivrednim proizvođačima. Iskoristili smo energiju i finansijski potencijal da obezbijedimo razvoj i napredak kako to dolikuje dobrim domaćinima i državnim institucijama predodređenim za razvoj ekonomije”, rekao je Simović.

On je dodao da su se proizvođači i država zajedno borili protiv suše u nimalo lakoj godini sa specifičnom hidrološkom situacijom, i požarima, kao i preventivno zaštitili stočni fond od bolesti poput plavog jezika i kvrgave kože. Takva praksa će, kako je poručio, biti nastavljena i sljedeće godine.

“Na kvalitetan način odgovorili smo i tržišnim izazovima i uspjeli da stabilizujemo tržište poljoprivrednih proizvoda i zaštitimo potrebni dohodak poljoprivrednih proizvođača. Odoljeli smo svim elementima nelojalne konkurencije, zaštitili tržište od brojnih pošiljki koje su stizale iz izvoza, a nijesu odgovarale kvalitetom, ni bezbjednošću”, saopštio je Simović.

On je podsjetio da je sa granica Crne Gore od 7. juna do danas vraćeno 99 pošiljki uvozne hrane ukupne količine od oko 900 tona, čime su zaštićeni tržište i proizvođači.

“Takav zajednički napor i rad odlikovaće i narednu godinu koja će, kao i svaka, kada je riječ o poljopruvrednom sektoru, biti izazovna i sa aspekta metereoloških, ali i tržišnih uslova. Sa dodatno povećanim agrobudžetom, obezbijeđenim sredstvima na bazi evropskih pristupnih fondova, novim projektom Svjetske banke, nastavkom realizacije Almas projekta, još angažovanijim kreditiranjem i podrškom nadležnih, rezultati neće izostati”, poručio je Simović.

Predsjednik Opštine Nikšić, Veselin Grbović, kazao je da sajam ima višestruki značaj, koji omogućava neposredan uvid u stanje proizvodnih kapaciteta poljoprivrede nikšićkog kraja, kao i susjednih područja.

“Sajam je izuzetna prilika za promociju prehrambenih proizvoda zdrave hrane, ali i zanatskih i umjetničkh djelatnosti, kao i podsticanje građana da kupuju lokalne proizvode. Ne manje važno je i uspostavljanje novih kontakata, razmjena informacija i saznanja o novim trendovima, kao i prilika za promociju sopstvenog biznisa na efikasan način”, rekao je Grbović.

Prema njegovim riječima, sajam je mjesto za susrete i međusobno ekonomsko povezivanje, trgovinsku razmjenu i prezentaciju novih razvojnih projekata, a renome koji je postigao za prethodne tri godine postojanja pokazuje i brojka od 180 ovogodišnjih izlagača.

“Lokalna uprava Nikšića konstantno ulaže napore u razvoj ruralnih područja, izgradnju puteva, vodovoda i vodnih akumulacija, što će doprinijeti razvoju sela i boljim uslovima za bavljenje poljoprivredom”, naveo je Grbović.

On je dodao da sajam ima i humanitarni karakter i da će izlagači izdvojiti dio proizvoda za najugorženije porodice u Nikšiću.

Predsjednik Opštine Pljevlja, Mirko Đačić, ocijenio je da rad u poljoprivredi označava veliko dobro i da ima prevagu nad svim ostalim djelatnostima.

“To je profesija i oblast rada za svako poštovanje. Poljoprivreda je veoma moćan resurs Pljevalja, koja imaju skoro čitav hektar obradive površine po glavi stanovnika, a u stočnom fondu oko 11 hiljada registrovane krupne stoke i oko 35 hiljada grla sitne stoke”, rekao je Đačić.

Prema njegovim riječima, pljevaljski proizvođači otpreme za pet do šest mljekara u Crnoj Gori oko 2,2 miliona litara mlijeka, dok se ostalo koristi za proizvodnju čuvenog pljevaljskog sira, koga se dnevno proizvede pet tona.

”Ministarstvo poljopruvrede, Vlada i lokalna uprava Pljevalja ulažu velika sredstva i subvencionišu svaku vrstu poljoprivredne proizvodnje”, rekao je Đačić.

Novogodišnji sajam u Nikšiću ima izložbeno–prodajni karakter, a riječ je o privredno–turističkoj manifestaciji, ustanovljenoj prije tri godine kao sajam lokalnih proizvoda. Ta manifestacija je ubrzo prerasla u prepoznatljivu regionalnu smotru.

Na sajmu su izloženi brojni poljoprivredni proizvodi, ali i rukotvorine, ljekovito bilje, suveniri, umjetnine, a učešće na toj smotri je besplatno.

Sajam organizuju nikšićka Opština, Ministarstvo poljoprivrede, Inovaciono–preduzetnički centar (IPC) Tehnopolis, uz podršku Regionalne grupe za razvoj Jugoistočne Evrope. Ove godine se kao partner pridružila i pljevaljska Opština. 

Sajam će biti otvoren danas i sjutra do 19 sati, a poslednjeg dana, u nedjelju, do 14 sati.

Portal Analitika