U nezavisnom izvještaju, čiju izradu su naložile UN, u koji je AP imao uvid, analizirani su strani borci - povratnici, kao i razlozi zbog kojih ljudi sa Kosova ulaze u ekstremističke grupe.
U izvještaju UN se kosovska i međunarodna tijela pozivaju da razviju bolju politiku kako bi spriječili nasilni ekstremizam.
Prema podacima kosovske policije, 335 građana je otputovalo ili uhvaćeno na putu ka zonama konflikta u Siriji i Iraku od 2012. godine.
Potencijalni borci su putovali preko Turske do Sirije, gdje bi se priključili terorističkim grupama Islamska država, Džabhat al Nusra, Ahrar al Šam ili Slobodna sirijska armija.
"Etnički Albanci koji se bore za ekstremističke grupe, uključujući Lavdrima Muhadžerija, Ridvana Hakifija i druge, pokazivali su kao dokaz fotografije na kojima se vide osjećanja ponosa, slobode, moći i, naposletku, sreće", navodi se u izvještaju.
Među glavnim razlozima za regrutovanje zapažaju se predstava o postojanju antiislamskih osjećanja, loše obrazovanje i nedostatak posla. Internet i društvene mreže predstavljaju instrumente za radikalizaciju.