-Ovim Memorandumom saradnja ZZZ i UIP fokusira se na tri oblasti: razmjenu podataka o licima zaposlenim u zoni sive ekonomije, planiranje i organizacija raznih vidova specifičnih obuka u oblasti rada i radnih odnosa i oblast elektronske razmjene podataka sadržane u informacionim sistemima obje institucije – kazao je direktor Mustafić i dodao da će se razmjena podataka iz naših baza obavljati u skladu sa odredbama Zakona o zaštiti podataka o ličnosti.
Na evidenciji Zavoda za zapošljavanje, po riječima direktora, nalaze se 51.802 nezaposlena. Nezaposlenost je za dvije i po godine porasla oko 25 odsto. Od jula 2015. godine, kada je registrovana nezaposlenost iznosila 32.000, na evidenciju je došlo još blizu 20.000 osoba.
Zbog primjene zakonskih rješenja, koja direktno i indirektno opterećuju tržište rada Zavod je, pojašnjava Mustafić, postao prijemčivo mjesto za ostvarivanje nekog prava. Prijavljena su i lica iz sive ekonomije, koja imaju posao, ali ne i formalno-pravni status.
Izmještanjem zdravstvenog osiguranja stvorene su pretpostavke za sređivanje evidencije preopterećenje licima koja ne traže posao.
-Sa nadležnim državnim organima, prije svega Inspekcijom rada, nastojimo uticati na suzbijanje rada na crno, kako se na evidenciji ne bi nalazile osobe iz sive zone ili ih prevoditi u formalne radne tokove. Cilj je da stvorimo prostor da se bavimo licima koja istinski traže posao, što je naša suštinska djelatnost – naglasio je Mustafić.
Sa ovakvim nastojanjima, istakao je Mustafić, korespondira i program „Stop sivoj ekonomiji“, koji se, po zaključku Vlade, realizuje prošle i ove godine. Zaključkom, sa posljednje sjednice, Vlade ovaj program, koji traje četiri mjeseca, biće produžen još mjesec i po, do kraja godine. U Program je uključeno-zaposleno 145 lica sa stečenim visokim obrazovanjem i to: 80 lica na poslovima pružanja tehničke podrške i pomoći službenim licima Poreske uprave, 35 u Upravi policije i 30 lica u Upravi za inspekcijske poslove.
Direktor Košuta podsjetio je da je Uprava za inspekcijske poslove prepoznata kao jedna od ključnih institucija u obezbjeđivanju sigurnog tržišta roba i usluga, stvaranju legalnih tokova rada i unapređivanju zaštite zdravlja, potrošača, a sve u cilju suzbijanja sive ekonomije i njenog svođenja na 15 odsto, što je praksa evropskih zemalja.
Prema novoj sistematizaciji Uprave za inspekcijske poslove, kako je dodao Košuta, biće mjesta za 99 novih inspektora.
-Već imamo bazu od 30 mladih obučenih ljudi, uključenih kroz program “Stop sivoj ekonomiji”, od kojih ćemo neke zadržati u stalni radni odnos – najavio je Košuta.
Prema njegovim riječima inspektori rada su samo tokom oktobra u legalne radne tokove uveli 91 lice iz Podgorice, a 181 na nivou Crne Gore. Za njih je tako prestala potreba da se nalaze na evidenciji Zavoda za zapošljavanje.