Abiznis

Njemački stručni časopis objavio autorski tekst direktora Regionalnog vodovoda

Ugledni stručni časopis ,,Aqua press internacional“ koji izlazi u Austriji na njemačkom i engleskom jeziku objavio je autorski tekst direktora Regionalnog vodovoda Crnogorsko primorje Gorana Jevrića, o projektu koji je promijenio Crnu Goru.



Njemački stručni časopis objavio autorski tekst direktora Regionalnog vodovoda
PobjedaIzvor

Prenosimo djelove teksta koji je objavljen na četiri stranice. Autor navodi da su temelji tog ambicioznog projekta postavljeni 1975. godine.

A od ideje do realizacije bilo je neophodno prevazići veoma ozbiljne prepreke.

 Zemljotres Zemljotres razornih razmjera pogodio je Crnogorsko primorje1979. godine. Bilo je neophodno da protekne određeno vrijeme da se situacija normalizuje i da 1986. godine Vlada nastavi realizaciju plana i usvoji Zakon o izgradnji regionalnog vodovodnog sistema kojem je tada dodijeljen status projekta od državnog značaja.  Nakon pet godina, Svjetska banka je donijela odluku da podrži projekat, a 1991. godine stupa na snagu Zakon o regionalnom vodosnabdijevanju, odvođenju otpadnih voda i odlaganju čvrstog otpada za opštine Herceg Novi, Kotor, Tivat, Budva, Bar, Ulcinj i Cetinje. Kada je postizanje cilja bilo gotovo nadomak, uslijedila je 1992. godina raspršivši sva nadanja zbog rata koji je buktao na teritoriji SFRJ. Uz to, sankcije koje su uvedene tadašnjoj Saveznoj Republici Jugoslaviji su znatno otežale realizaciju projekta vodosnabdijevanja u Crnoj Gori, koja je u to vrijeme još bila u državnoj zajednici sa Srbijom. Ali, čak i tokom tog strašnog perioda, Vlada nije odustala od realizacije projekta i uspjela je da izgradi dio, tada nove, vodovodne infrastrukture za vodosnabdijevanje Crrnogorskog primorja. Ključne aktivnosti iz tog perioda su bile probijanje hidrotehničkog tunela Sozina, izgradnja rezervoara Đurmani, te prekidnih komora „Perazića do“, „Sveti Stefan“ i „Radanovići“. Najdinamičniji period izgradnje regionalnog vodovodnog sistema počinje 2007. godine. Vlada, sada nezavisne države Crne Gore, donosi stratešku odluku o izgradnji i načinu finansiranja prve faze regionalnog vodovoda, ali i odluku o izboru izvorišta Bolje Sestre za dugoročno i održivo rješenje vodosnabdijevanja Crnogorskog primorja.

Između ukidanja sankcija 2001. godine i obnove nezavisnosti Crne Gore 2006. godine, međunarodne finansijske institucije su prepoznale značaj i potencijal projekta i omogućile kreditna sredstva, kako bi potpomogle njegovu realizaciju. Partneri na realizaciji bili su Abu Dabi Fond za razvoj, Evropska agencija za rekonstrukciju, Evropska banka za rekonstrukciju i razvoj, KfW i Svjetska banka. Zahvaljujući naporima svih učesnika u procesu realizacije projekta, prva faza regionalnog vodovodnog sistema je završena za nešto više od dvije godine, pa je sistem otpočeo probni rad u julu 2010. godine, kada su prve količine vode isporučene opštinama Budva, Kotor i Tivat. Investicije Dovoljne količine vode visokog kvaliteta nijesu samo od vitalnog značaja za stanovništvo, već i za privredu. Na tu činjenicu naročito ukazuju tri prestižna turistička projekta poput Luštice bej, Porto Montenegro i Porto Novi, ukupne investicione vrijednosti više od 2.000.000 eura, koji su počeli da se realizuju u samo dvije opštine (Tivat i Herceg Novi) te iste godine. Rješenjem problema vodosnabdijevanja Crnogorskog primorja koji je decenijama opterećivao to područje, ostvaren je rast prihoda od turizma na godišnjem nivou sa nekadašnjih 200.000.000 na 820.000.000 eura u 2016. godini, a prognoze za 2017. godinu ukazuju da će taj premašiti iznos od 1.000.000.000 eura. Bez regionalnog vodovodnog sistema, projekti čija je realizacija u toku ili se očekuje poput Plavih horizonata, Maljevika, Valdanosa,

Velike plaže, Ade Bojane i Bigova bej, ne bi bila moguća, dok mali grad Budva ne bi bio na putu da postane vodeća turistička destinacija i investiciono središte. Jevrić ističe da je tokom posljednjih godina Regionalni vodovod unaprijedio i optimizovao sistem. Primijenio je uspješno set antikriznih mjera koje je uvela Vlada  2013. godine. Sa finansijskog stanovišta su unaprijeđeni poslovni rezultati. Sve obaveze po kreditnim sredstvima koja su obezbijedile međunarodne finansijske institucije, preduzeće izmiruje na vrijeme. Ukupna visina kredita iznosi 32.000.000 eura, odnosno na godišnjem nivou 3.000.000 eura, što predstavlja 70 odsto ukupno ostvarenih prihoda preduzeća. Planovi Predstavljajući planove, Jevrić navodi da će preduzeće Regionalni vodovod Crnogorsko primorje spojiti opštinu Herceg Novi na regionalni vodovodni sistem, čime će se zaokružiti prva faza izgradnje RVS. Takođe, planirana je izgradnja 11 km dugog drugog/paralelnog cjevovoda između Jaza i Tivta. Izgradnjom tog cjevovoda obilježiće se početak druge faze izgradnje regionalnog vodovodnog sistema i povećaće se količine vode koje se isporučuju opštinama Tivat, Kotor i Herceg Novi sa postojećih 330 l/s na 700 l/s. Dalje, planirana je izgradnja fabrike za flaširanje vode sa izvorišta Bolje Sestre i proizvodnju ledenog čaja. Ovaj projekat će omogućiti Regionalnom vodovodu Crnogorsko primorje, da što bolje iskoristi kapacitete sistema i stvori nova radna mjesta za stanovništvo koje živi na tom području. - Danas je regionalni vodovod, po značaju za razvoj zemlje, kao i po obimu i investicionom ulaganju od oko 107.000.000 eura, drugi investicioni projekat koji je realizovan u Crnoj Gori, odnosno prvi po vrijednosti koji je realizovan u Crnoj Gori od obnove nezavisnosti 2006. godine. Ponosni smo što možemo da kažemo da naš sistem u potpunosti ispunjava očekivanja i viziju naše Vlade. Ovim sistemom postavljen je temelj cjelokupnog pozitivnog razvoja društva, čak i u vremenu globalne ekonomske krize. Stoga je u potpunosti opravdano reći da je regionalni vodovodni sistem projekat koji je promijenio Crnu Goru – napisao je Goran Jevrić.

Portal Analitika