Predstavnici Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja prezentovali su napredak koji je ostvaren od prethodnog sastanka održanog u Podgorici u oktobru 2016. godine, u oblastima poljoprivrede i ruralnog razvoja, bezbjednosti hrane, veterinarske, fitosanitarne politike i ribarstva.
Predstavnici Evropske komisije ocijenili su da je Crna Gora ostvarila dobar napredak u oblastima vezanim za tri pregovaračka poglavlja, što je posebno značajno s obzirom da su dosadašnje obaveze iz pristupanja bile veoma zahtjevne. Na sastanku je istaknuta potreba da se nastavi zajednički i posvećen rad, jer slijedi još intenzivnija faza daljeg usklađivanja sa EU politikom, implementacije usvojenih propisa, a sve u cilju pripreme, kako institucija, tako i poljoprivrednih proizvođača za EU.
Predstavnici Ministarstva su na današnjem sastanku podsjetili da su sprovedene sve aktivnosti koje su u skladu sa akcionim planovima za pregovaračka poglavlja 11, 12 i 13. Iskoristili su priliku da predstavnike EK upoznaju i sa novinama u Agrobudžetu za 2017. godinu,a koje su koncipirane u pravcu usklađivanja sa EU politikama, a istovremeno pažljivo usklađene sa mogućnostima i potrebama crnogorskih poljoprivrednika. Dio izvještaja bio je posvećen aktivnostima koje su pokazatelj napretka u oblastima bezbjednosti hrane i ribarstva.
Posebno su izdvojeni napori koje je Vlada Crne Gore ulagala u proces akreditacije operativne strukture kako bi se zvanično otpočelo sa sprovođenjem Programa razvoja poljoprivrede i ruralnih područja u okviru IPARD II 2014-2020 (IPARD II programa), i kroz koji će crnogorskoj poljoprivredi, odnosno proizvođačima, biti na raspolaganju 39miliona eura bespovratne podrške iz pretpristupnih fondova.
Sastanak Pododbora bio je prilika da se predstavnicima EK obave razgovorina teme značajne za poljoprivredne proizvođače, u dijelu dinamike usklađivanja crnogorske poljoprivrede sa standardima EU, usvajanja novih zakona, i ono što je najvažnije – kvalitetnu implementaciju tih propisa. Posebno je istaknuta važnost usklađivanja regulative u oblasti poljoprivrede, jer iza toga stoji priprema za usvajanje i primjenu standarda EU, što u krajnjem ima opipljive benefite za poljoprivrednike i građane Crne Gore.
Predstavnici Ministarstva poljoprivrede i Evropske komisije izrazili su obostrano zadovoljstvo zbog dobre saradnje na institucionalnom nivou, koja će, kako je ocijenjeno, biti značajan faktor uspjeha i u daljim zajedničkim aktivnostima na planu razvoja crnogorske poljoprivrede.