Svijet

Klark: SAD nikada neće pristati na ujedinjenje dvije Koreje

General Vesli Klark, nekadašnji zapovjednik NATO snaga za Evropu, ocjenjuje da ratoborne izjave ili prijetnje neće suštinski voditi ka rješenju problema koje Zapad ima sa režimom u Sjevernoj Koreji.
Klark: SAD nikada neće pristati na ujedinjenje dvije Koreje
Portal AnalitikaIzvor

- Mislim da ta ratobornost i prijetnje nijesu konstruktivne, niti idu u prilog rješavanju krize sa Sjevernom Korejom. Problem koji imamo u Sjevernoj Koreji je u tome što je ta država izolovana, što je režim sam stvarao tu izolovanost dugo, veoma dugo. U stvari, nije bio mira poslije Korejskog rata, jer Sjeverna Koreja nije nikada odustala od namjere da pokori Južnu Koreju.

Ma ko bio predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, nikada neće prihvatiti takav uslov i neće biti mogućnosti za rješenje, dok god se Sjeverna Koreja ne odrekne namjere da ujedini poluostrvo Koreje - kazao je Klark u razgovoru za Pobjedu.

Penzionisani američki general izuzetan je poznavalac međunarodnih odnosa i američke politike; bio je 2004. godine u trci za predsjedničkog kandidata Demokratske stranke.

Nacionalni lider

Klark podsjeća na istorijsku pozadinu koja utiče i na sadašnju krizu na Korejskom poluostrvu.

- Kada je 1932. godine mladi Kim Il Sung počeo da se bori protiv japanske okupacije Koreje, bio je nacionalist, ali je dobio značajnu pomoć od komunista i tako postao nacionalni lider.

Nakon Drugog svjestkog rata Koreja je 1945. podijeljena na Sjevernu i Južnu. Tada se Kim Il Sung trajno udružio sa komunističkom parijom, a onda uvjerio Staljina da mu SSSR povjeri vlast i kontrolu nad Sjevernom Korejom - objašnjava Klark.

Na jugu, od čuvene 38 paralele, Sjedinjene Američke Države su pokušavale da postave rukovodstvo koje bi bilo sposobno da samostalno vodi zemlju, nakon američkog povla- čenja.

Amerikanci su, kaže Klark, na kraju našli najsposobnije i najobrazovanije ljude koje su mogli, ali se ispostavilo da su uglavnom to bili ljudi koji su svojevremeno radili za carski Japan tokom okupacije Koreje.

Tako se od početka stvarao i produbljivao konflikt između Sjevera i Juga. Ali i stvorila se neugasla ,,izvorna težnja“ komunističke Koreje za ujedinjenjem.

Nema ujedinjenja

- Veliki sin Sjeverne Koreje sada nastavlja porodičnu tradiciju, ali ima i nuklearno naoru- žanje i nije vjerovatno da će od njega odustati.

Kao što neće odustati od političkog cilja ujedinjenja dvije države koje podrazumijeva dominaciju Sjevera - kaže Klark.

General ističe da uslovi koje postavlja vlast u Sjevernoj Koreji ne mogu biti prihvatljivi za Sjedinjene Države.

- Ako bi danas pitali Sjevernu Koreju – što želite od Sjedinjenih Država - tražili bi obećanje i garancije Vašingtona da ih ne napadne, ali i da SAD dopuste da, kako kažu, korejski narod odluči.

U realnosti, to bi značilo otvaranje vrata da Sjeverna Koreja silom preuzme kontrolu nad Južnom Korejom, što bi opet otvorilo vrata velikom sukobu.

To nije put ka dogovoru i nikada SAD neće prihvatiti stvarne razgovore, dok god se Sjeverna Koreja ne odrekne namjere da ujedini poluostrvo - smatra Klark.

On smatra da se sadašnja kriza može riješiti na dva načina. Da SAD i zapadni saveznici pojačaju obruč oko Sjeverne Koreje i nametnu još striktnije zabrane prometa roba u oba pravca, što je, kako smatra general, prilično teško realizovati zbog granice sa Kinom i direktnog uticaja Rusije.

Prema Klarkovom mišljenju, čak i totalna blokada na moru nije garancija da rakete velike snage i dometa neće biti doturane Sjevernoj Koreji.

Zato general Klark smatra da je druga opcija, koja podrazumijeva suptilnije diplomatske i političke akcije, bolje rješenje za izlazak iz sadašnje pat pozicije.

- To znači aktivnosti koje bi, uz nastavak izolacije, dovele do postepenog smanjivanja aspiracija režima u Sjevernoj Koreji.

Drugim riječima: kombinacijom diplomatije i uticaja na međunarodne odnose otvoriti, korak po korak, ideju da Sjeverna Koreja odustane od svojih zahtjeva da ujedini Korejsko poluostrvo i nametne svoj režim.

Da se dođe do rješenja kroz stvaranje neke vrste federalističkog sistema, kakav je već prihvaćen kao kineski model - jedna država dva sistema i da tako prestane nadmetanje za dominaciju.

Istovremeno, mogla bi se na taj način otvoriti vrata da se Sjeverna Koreja približi Ujedinjenim nacijama, uz jasne garancije i uslove.

Mislim da bi iz jedne takve akcije, koja podrazumijeva strategiju i jasne korake mnogo dobrog proizašlo - zaključuje Klark.

 

Pobjeda

Portal Analitika