- Mislim da ta ratobornost i prijetnje nijesu konstruktivne, niti idu u prilog rješavanju krize sa Sjevernom Korejom. Problem koji imamo u Sjevernoj Koreji je u tome što je ta država izolovana, što je režim sam stvarao tu izolovanost dugo, veoma dugo. U stvari, nije bio mira poslije Korejskog rata, jer Sjeverna Koreja nije nikada odustala od namjere da pokori Južnu Koreju.
Ma ko bio predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, nikada neće prihvatiti takav uslov i neće biti mogućnosti za rješenje, dok god se Sjeverna Koreja ne odrekne namjere da ujedini poluostrvo Koreje - kazao je Klark u razgovoru za Pobjedu.
Penzionisani američki general izuzetan je poznavalac međunarodnih odnosa i američke politike; bio je 2004. godine u trci za predsjedničkog kandidata Demokratske stranke.
Nacionalni lider
Klark podsjeća na istorijsku pozadinu koja utiče i na sadašnju krizu na Korejskom poluostrvu.
- Kada je 1932. godine mladi Kim Il Sung počeo da se bori protiv japanske okupacije Koreje, bio je nacionalist, ali je dobio značajnu pomoć od komunista i tako postao nacionalni lider.
Nakon Drugog svjestkog rata Koreja je 1945. podijeljena na Sjevernu i Južnu. Tada se Kim Il Sung trajno udružio sa komunističkom parijom, a onda uvjerio Staljina da mu SSSR povjeri vlast i kontrolu nad Sjevernom Korejom - objašnjava Klark.
Na jugu, od čuvene 38 paralele, Sjedinjene Američke Države su pokušavale da postave rukovodstvo koje bi bilo sposobno da samostalno vodi zemlju, nakon američkog povla- čenja.
Amerikanci su, kaže Klark, na kraju našli najsposobnije i najobrazovanije ljude koje su mogli, ali se ispostavilo da su uglavnom to bili ljudi koji su svojevremeno radili za carski Japan tokom okupacije Koreje.
Tako se od početka stvarao i produbljivao konflikt između Sjevera i Juga. Ali i stvorila se neugasla ,,izvorna težnja“ komunističke Koreje za ujedinjenjem.
Nema ujedinjenja
- Veliki sin Sjeverne Koreje sada nastavlja porodičnu tradiciju, ali ima i nuklearno naoru- žanje i nije vjerovatno da će od njega odustati.
Kao što neće odustati od političkog cilja ujedinjenja dvije države koje podrazumijeva dominaciju Sjevera - kaže Klark.
General ističe da uslovi koje postavlja vlast u Sjevernoj Koreji ne mogu biti prihvatljivi za Sjedinjene Države.
- Ako bi danas pitali Sjevernu Koreju – što želite od Sjedinjenih Država - tražili bi obećanje i garancije Vašingtona da ih ne napadne, ali i da SAD dopuste da, kako kažu, korejski narod odluči.
U realnosti, to bi značilo otvaranje vrata da Sjeverna Koreja silom preuzme kontrolu nad Južnom Korejom, što bi opet otvorilo vrata velikom sukobu.
To nije put ka dogovoru i nikada SAD neće prihvatiti stvarne razgovore, dok god se Sjeverna Koreja ne odrekne namjere da ujedini poluostrvo - smatra Klark.
On smatra da se sadašnja kriza može riješiti na dva načina. Da SAD i zapadni saveznici pojačaju obruč oko Sjeverne Koreje i nametnu još striktnije zabrane prometa roba u oba pravca, što je, kako smatra general, prilično teško realizovati zbog granice sa Kinom i direktnog uticaja Rusije.
Prema Klarkovom mišljenju, čak i totalna blokada na moru nije garancija da rakete velike snage i dometa neće biti doturane Sjevernoj Koreji.
Zato general Klark smatra da je druga opcija, koja podrazumijeva suptilnije diplomatske i političke akcije, bolje rješenje za izlazak iz sadašnje pat pozicije.
- To znači aktivnosti koje bi, uz nastavak izolacije, dovele do postepenog smanjivanja aspiracija režima u Sjevernoj Koreji.
Drugim riječima: kombinacijom diplomatije i uticaja na međunarodne odnose otvoriti, korak po korak, ideju da Sjeverna Koreja odustane od svojih zahtjeva da ujedini Korejsko poluostrvo i nametne svoj režim.
Da se dođe do rješenja kroz stvaranje neke vrste federalističkog sistema, kakav je već prihvaćen kao kineski model - jedna država dva sistema i da tako prestane nadmetanje za dominaciju.
Istovremeno, mogla bi se na taj način otvoriti vrata da se Sjeverna Koreja približi Ujedinjenim nacijama, uz jasne garancije i uslove.
Mislim da bi iz jedne takve akcije, koja podrazumijeva strategiju i jasne korake mnogo dobrog proizašlo - zaključuje Klark.
Pobjeda