Vešović je podsjetio da je ozbiljna i temeljna priprema tog projekta doprinijela da se obezbijedi 20 posto bespovratnih sredstava iz Zapadnobalkanskog investicionog fonda. “U toku je predkvalifikacija za odabir konsultanta za pripremu tenderske dokumentacije. Od 12 kredibilnih kompanija koje učestvuju u nadmetanju, sa partnerima iz KfW banke ćemo odabrati pet koje će se nadmetati za izradu tenderske dokumentacije. Početkom sljedeće godine steći će se svi preduslovi za raspisivanje tendera za projektovanje i izvođenje radova vrijednih cca 50 miliona eura”, saopštio je zamjenik gradonačelnika Podgorice.
On je, izdvajajući značaj razvoja putne infrastrukture u Podgorici, konstatovao da je izgradnja Jugozapadne obilaznice i Donjogoričkog bulevara direktno vezana za projekat izgradnje sistema za prečišćavanje otpadnih voda, jer bi kroz te saobraćajnice trebalo da se izgradi kolektorska mreža koja će povezati postrojenje sa brojnim djelovima grada i povećati broj priključenja na novi kolektor, što podrazumijeva i urbanizaciju značajnog dijela Podgorice.
“Za Donjogorički bulevar već je raspisan javni poziv i očekujem da će se ubrzo ugovoriti taj posao vrijedan 10 miliona eura, dok za Jugozapadnu obilaznicu vrijednu 20 miliona eura, gdje će sredstva biti obezbijeđena kroz partnerstvo Glavnog grada i IFC-a kao dijela Svjetske banke, očekujemo raspisivanje javnog poziva do kraja godine”, naglasio je Vešović.
Zamjenik Vešović je, predstavljajući razvojne projekte Podgorice, izdvojio i rekonstrukciju gradskog stadiona, projekta koji ima perspektivu da se realizuje po modelu javno-privatnog partnerstva, gdje bi pored sportskih bila previđena mogućnost izgradnje i komercijalnih sadržaja u cilju njegove pune funkcionalnosti i dugoročne održivosti.
„Rekonstrukcija javne rasvjete u Glavnom gradu, projekta koji će se odvijati u dvije faze, takođe je prioritet uprave Glavnog grada. Jedan javni poziv koji je dao okvirne tržišne ponude je iza nas, a vrlo brzo ćemo raspisati i naredni poziv za zamjenu 10.7000 svjetiljki u ruralnom i prigradskom području, a sredstva će biti obezbijeđena kroz uštede u električnoj energiji”, ocijenio je Vešović.
On je takođe istakao da je adekvatan tretman otpada po standardima razvijenih zemalja prepoznat kao razvojna šansa Glavnog grada i u tom dijelu priritet je realizacija projekata proizvodnje električne energije iz deponijskog bio gasa. „Po Zakonu o koncesijama neophodno je koncesioni akt predstaviti na javnoj raspravi i nakon završenog procesa raspisati tender za javno- privatno partnerstvo“, zaključio je Vešović.
Konferencija „Kapija Balkana - Crna Gora 2017” koja se održavala u Podgorici od 23-25. oktobra imala je za cilj da poslovnoj eliti Izraela predstavi razvojne potencijale Podgorice i Crne Gore.