NVO Hedija je u Crnoj Gori je realizovao ovaj projekat u saradnji sa Aldinom Kajmaković iz Bosne, zbog čega na bunarima pored imena gradova piše i "Bosna", objasnili su.
Gotovo milijardu ljudi u svijetu nema pristup čistoj i pitkoj vodi, koja je osnovna potreba svakog čovjeka. Oni su prinuđeni konzumirati nečistu vodu, koja je često kontaminirana mnogim opasnim supstancama, zbog čega svake godine umire oko 1,8 miliona djece. Većina tih smrtnih slučajeva se dešava u Africi. Sahara je najveća pustinja na svijetu, ali se ispod zemlje nalaze iskoristivi vodotoci.
“Projekat je trajao mjesec dana, prikupljeno je novca za 15 bunara, većina je dobilo naziv po crnogorskim gradovima, da bi i naše ime zablistalo negdje tamo u dalekoj Africi, ali najviše da bi pomogli nekome i da narodu podignemo svijest o tome koja je voda blagodet”, objašnjava Jasavić.
Vrijeme potrebno za izgradnju jednog bunara je od tri do šest mjeseci. Bunari koštaju od 850 do 1000 eura, a za sada su izgrađeni u Gambiji i državi Burkina Faso.
I.DROBNJAK