Institut za istraživanje emisije izduvnih gasova profesora Dena Kardera imao je dosta iskustva sa ovakvim testovima i što je bilo presudno, piše njemački „Spiegel“, mobilne uređaje sopstvene proizvodnje, kojima se emisija izduvnih gasova testira u realnim uslovima, prenosi Blic.
Kako se navodi, obično se automobili prilikom ovakvih testova postavljaju u garažu na točkovima koja simulira kretanje u saobraćaju, a u takvim uslovima, odgovarajući softver može da prevari "ispitni sto", što nije moguće s testovima koje su na ulici obavili Beš i dvojica njegovih indijskih kolega.
Rezultati koje su dobili, zapanjili su ih - testirani Volkswagen Passat izbacio je 20 puta više štetnih materija u vazduh nego što je dozvoljeno, a Volkswagen Jetta čak 25 puta više.
"Pomislio sam, da nisam nešto pogriješio, da li je sa instrumentima sve u redu", kazap je Beš i dodao da su provjere potvrdile da je Folksvagen sistematski manipulisao softver u vozilima.
"Uopšte nam nije bio cilj da nekoga raskrinkamo. Bio je to mali istraživački rad, koji se razvio u nešto krupno. Poslije prvih izvještavanja medija o dizel skandalu bilo je gotovo s normalnim studentskim i inženjerskim životom ", rekao je Beš.
Beš je danas profesor-asistent i trenutno radi na istraživačkom projektu o izduvnim gasovima kamiona.