„Ovo je jedan od najvećih uhvaćenih, premjerenih i markiranih medvjeda na Balkanu. Zahvaljujući orglici naredne tri godine dobijaćemo redovne podatke o Nikolinom kretanju po šumama i planinskim masivima Crne Gore. Nadamo se da će imati dug i zdrav život “, izjavio je profesor Ćirović.
“Raduje nas da smo i zvanično potvrdili prisustvo ove jedinke na teritoriji NP Biogradska gora, što je prvi korak ka prikupljanju naučno zasnovanih podataka, u saradnji sa najboljim stručnjacima iz regiona. U potpunosti sam siguran da ćemo uskoro ponuditi jedinstven turistički proizvod u Crnoj Gori koji će povezati sve privredne subjekte i lokalno stanovništvo Kolašina i Mojkovca”, saopštio je direktor Nacionalnog parka Biogradska Gora, Saša Jeknić.
Markiranje medvjeda Nikole realizovano je u okviru projekta „Posmatranje medvjeda“, koji zajedno sprovode Parkovi Dinarida - mreža zaštićenih područja Dinarida i WWF Adria – Svjetske organizacije za zaštitu prirode, a pod pokroviteljstvom švedske razvojne agencije SIDA. Ovaj projekat se realizuje kroz regionalni program „Zaštićena područja za prirodu i ljude“, u saradnji sa nacionalnim parkovima Biogradska gora u Crnoj Gori i Tara u Srbiji.
Projekat “Posmatranje medvjeda” posvećen je razvoju turizma orjentisanog na prirodu uz promovisanje mjera zaštite i unapređenja staništa medvjeda. U naredne dvije godine će se saradnjom predstavnika nauke i privrede uspostaviti sistem za razvoj i održivi korišćenje resursa i zaštitu prirode.
„ Projekat „Posmatranje medvjeda“ je jedan u nizu aktivnosti koje sprovode Parkovi Dinarida – mreža kojoj pripadaju gotovo sva zaštićena područja iz osam zemalja dinarskog regiona, okupljeni sa ciljem da se kroz regionalno povezivanje unaprijedi politika zaštite prirode i obezbijede preduslovi za održivi razvoj lokalnih zajednica u blizini parkova. Ovim projektom želimo da uspostavimo atraktivan turistički proizvod od kojeg bi imali koristi kako NP Biogradska gora i NP Tara, tako i lokalna zajednica. Stanovnici zaštićenih i okolnih područja dobiće priliku da se uključe u mjere zaštite mrkog medvjeda kroz obuku za prikupljanje DNK materijala i druge aktivnosti, zatim i kreiranje atraktivne turističke ponude kao vodiči za posmatranje medvjeda ili kroz pružanje usluga smještaja, gastronomiju, brendirane suvenire i druge turističke proizvode i usluge orjentisane na prirodu.“ – izjavio je izvršni direktor Parkova Dinarida, Zoran Mrdak .
Zaštita mrkog medvjeda čiji je opstanak ugrožen uništavanjem prirodnih staništa i krivolovom, predstavlja prioritet za zaštitu na globalnom nivou. Medvjedi kao životinje koje žive samostalno, a ne u grupama, imaju potrebu za velikim staništem, kako bi se nesmetano kretali, hranili, razmnožavali i našli pogodna mjesta za zimski san. Zato je zaštita mrkog medvjeda jedan od prioriteta, koji će budućnosti posjetiocima parkova kroz turističku ponudu omogućiti da dožive medvjeda uživo, i upoznaju se sa životom ove ugrožene i zaštićene divlje vrste.
O PARKOVIMA DINARIDA:
Mrežu Parkova Dinarida čini više od 90 zaštićenih područja iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Kosova, Makedonije, Slovenije i Srbije.
Organizacija "Parkovi Dinarida - mreža zaštićenih područja Dinarida" osnovana je u Podgorici krajem 2014. godine, a sjedište mreže je u Podgorici. Mreža je posvećena saradnji između zaštićenih područja zemalja Dinarskog luka, kako bi se postiglo unapređenje prirodnih i kulturnih vrijednosti, njihova promocija i podrška, te primjena dobrih praksi održivog razvoja i upravljanja.