To znači da igrači iz euroligaških klubova neće igrati za nacionalne timove u novembru ove i februaru naredne godine, kada se igraju prve četiri utakmice.
- Odgovornost FIBA i nacionalnih asocijacija je da organizuju takmičenja nacionalnih selekcija, po najvećim mogućim standardima. Njihova odgovornost je da obezbijede učešće najboljih igrača, trenera i sudija, kako bi ispunili očekivanja navijača i razvijali košarku. U tome su imali podršku klubova Eurolige - kaže se u saopštenju.
FIBA je predložila da se euroligaške utakmice, koje su zakazane u istom terminu kada i mečevi kvalifikacija za Mundobasket, odigraju dan ranije, kako bi se igračima omogućilo da se stave na raspolaganje reprezentacijama.
Problem je u tome što je FIBA promijenila sistem takmičenja, iako Euroliga ima dugogodišnji projekat i raspored najjačeg klupskog takmičenja.
- Time se ne rješava glavni problem. FIBA je bez konsultacija illi dogovora sa klubovima promijenila svoje planove i izazvala dodatne teškoće. Prijedlog FIBA ne rješava problem sa igračima, koji nastupaju u takmičenjima u Sjevernoj Americi. Uz to, novi plan FIBA ekstremno povećava broj utakmica u kratkom periodu, skraćuje period za odmor i oporavak igrača, izaziva dodatno opterećenje tako što bi igrači morali da provode i do 50 sati u putu, čime se povećava mogućnost povreda i umora - navodi se u saopštenju sa sastanka 16 klubova Eurolige.
U saopštenju se na kraju navodi da klubovi žale što je FIBA pokušala da razgovara "pet godina nakon što je Euroliga ponudila svjetskoj organizaciji dijalog i naglasila želju da se zajednički dođe do najboljeg rješenja za razvoj košarke u Evropi".
Iz FIBA su brzo odgovorili i izrazili žaljenje "što je zlatna prilika ispuštena".
- Euroliga je ovim pokazala da brine samo o interesima malog broja klubova, a ne košarci. Uprkos svemu, kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo počeće u novembru širom svijeta - navodi se u saopštenju.