Već sam ranije rekao da ne želimo da Država bude najpoželjniji poslodavac – već to moraju biti sposobni i uspješni biznismeni koji imaju ideje i znanje da razvijaju i šire svoja poslovanja, i doprinose ukupnom razvoju. Danas smo upravo na jednom takvom mjestu, kod privrednika čija vizija i poslovno opredjeljenje stvaraju nove vrijednosti“ – rekao je predsjednik Vlade.
Premijer je ocijenio da će novi objekat kompanije VOLI uticati na proizvodno-distributivni lanac u Crnoj Gori i da će se to posebno odraziti na trgovinu, turizam, poljoprivredu i saobraćaj, što će veoma brzo uticati na ekonomski rast.
„Ovaj objekat otvara nove mogućnosti kupcima za nabavku potrebnih sirovina i roba, ali i ekonomičniji otkup kvalitetnih proizvoda od domaćih proizvođača. Time će se, pored efekata na proizvodno-otkupni lanac, doprinijeti i povećanju konkurentnosti domaćih proizvođača sa aspekta prevoza, čuvanja i skladištenja proizvoda. Investicija kompanije VOLI, u partnerstvu sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj, koja je i partner crnogorske Vlade, predstavlja potvrdu jačanja preduzetničkog društva i realnog sektora naše ekonomije.
Vlada će upravo ovom segmentu razvoja, sama ali i u saradnji sa lokalnim samoupravama, u kontinuitetu obezbjeđivati podsticajni ambijent i povoljniji normativno-institucionalni okvir. U ostvarenju ovog opredjeljenja, očekujemo još uspješniju saradnju sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj“ – rekao je predsjednik Vlade.
Čestitajući kompaniji Voli Marković je dodao da je Vlada svjesna da je poslovni ambijent kapitalno važan za realizaciju novih investicija.
„Uradićemo sve ne samo da ga održimo, nego i da ga dodatno unaprijedimo, kako bi u što kraćem roku životni standard naših građana približili i izjednačili sa standardom koji postoji u razvijenim društvima“ – zaključio je predsjednik Vlade Duško Marković na otvaranju Logističko-distributivno-otkupnog centra kompanije Voli.
"Veoma sam počastvovan što je premijer učinio čast svojim dolaskom, ali i pokazao senzibilitet za važnost podrške koju pruža država stvaranjem povoljnog poslovnog ambijenta, jer je ozbiljnim privrednicima jedino to i potrebno.
Siguran sam da ćemo se složiti da se uslovi iz godine u godinu unapređuju i poboljšavaju. To otvara prilike za proizvođače da razviju svoje firme, jačaju brend, stvaraju konkurentne, zdrave standardizovane proizvode koji će podstaći tržište da se sve više okreće domaćem proizvodu. Moja poruka proizvođačima je jasna – iskoristite priliku koju naš LCD Voli pruža. Preokrenite uvriježeno mišljenje da domaća proizvodnja nema dobar plasman", kazao je Bokan.
Na početku je prikazan petnaestominutni dokumentarni film o kompaniji "Voli". Novi centar, izgrađen u planiranom roku, predstavlja značajnu investiciju za Crnu Goru, od 11.800.000 eura.
Član Odbora direktora kompanije „Voli“ i predstavnik EBRD, Pol Foli je prvi govorio, te podsjetio je da ovaj značajan projekat predstavlja partnerstvo EBRD-a i kompanije „Voli“, u kojem Evropska banka ima 15,7% učešća, što predstavlja prvo korporativno ulaganje kapitala ove banke u Crnoj Gori.
"Čestitam onima koji su naporno radili da bi ovaj dan postao stvarnost, ovo je veliki događaj za zemlju i za njen prosperitet. Ovo je 100% crnogorski projekat koji je završen na vrijeme i u okviru budžeta. Ovo je dokaz da Crna Gora može biti poznata po još nečemu osim po plažama, vinu i sunčanim danima! EBRD i ja-ponosni smo što smo dio ovog uspješnog projekta", Foli je kazao.
Ceremoniji su prisustvovale brojne zvanice, prije svega iz poslovnog i političkog života, te predstavnici diplomatskog kora, regionalni biznis lideri, najznačajniji proizvođači, i poslovne partnere kompanije „Voli“.
Povodom otvaranja novog objekta, kompanija „Voli“ se još jednom pokazala kao društveno odgovorna, donirajući 34.920 eura Kliničko bolničkom cenru Crne Gore za kupovinu uređaja i opremanje Klinike za neurologiju.
Podsjećamo, novi LDC nalazi se pored postojećeg „Volijevog“ logističkog centra i predstavlja kompletno integrisan logistički sevis. Njegov kapacitet je 16.000 m2 od čega najveći dio zauzima ambijentalno skladiste. Objekat raspolaže sa 21.000 paletnih mjesta - od čega 16.000 u ambijentalnom i 5.000 u rashladnom režimu, zatim sa 13 rashladnih komora u režimu od -25 do +4 stepeni Celzijusa, komorama za meso, voće i povrće, kao i zrionice banana.
Ugrađena je nasavremenija oprema na 38 utovarno-istovarnih rampi, najkvalitetniji HTC podovi, regalne konstrukcije, viljuškari i WMS - softveru za upravljanje tokovima roba u skladištu. Takođe, kompanija „Voli“ je posebno vodila računa da se osigura maksimalna energetska efikasnost i ekološka prihvatljivost objekta.