Sekulić je, kako je saopšteno iz Ministarstva ekonomije, nakon sastanka kazala da veliki izazov sa kojim se susrijeću privrednici u prijestonici Cetinje je nedostatak radne snage, odnosno teškoće u pronalaženju zaposlenih sa teritorije prijestonice.
„Takođe, ono sa čim se suočavaju privrednici je neizvjesnost u poslovanju i načinu finansiranja. Razgovarali smo o tome kako naći rješenje za valorizaciju prostora bivše fabrike Obod i o tome kako država i Prijestonica mogu u tome da pomognu“, istakla je Sekulić.
Poruke sa današnjeg sastanka će, kako je kazala, Ministarstvo ekonomije prenijeti kolegama iz drugih resornih institucija, kako bi učinili sve da unaprijedimo administrativni ambijent i omogućimo privrdenicima iz Crne Gore da mogu uvoziti radnu snagu, jer je činjenica da je za određene kategorije teško doći do radne snage sa teriotirije Crne Gore.
„Kada je riječ o programima podrške, nekoliko preduzeća sa teritorije prijestonice je već koristilo neke od programama i čuli smo da su imali pozitivna iskustva, da će se još preduzeća javiti. Konkretno, jedna kompanija sa Cetinja je u procesu evaluacije za Uredbu u podsticanju direktnih investicija“, kazala je ministarka i podsjetila da je klaster pršutara kroz jedan od programa bio podržan sa 7.000 eura, kao i da su tri firme sa Cetinje koje su u svoje poslovanje uključile međunarodne standarde dobile podršku od 14.000 eura.
Gradonačelnik Prijestonice Cetinje Aleksandar Bogdanović kazao je da je prijestonica Cetinje primjer dobre prakse kako treba stvarati konkurentan i podsticajni okvir za investicije.
„Mi smo to u prethodnom periodu uradili kroz donošenje seta podsticajnih mjera, a sve ovo što čujete da dolazi sa državnog nivoa značajno ohrabruje da u narednom periodu privrednici sa teritorije prijestonice mogu značajno lakše ući u neke od svojih biznis inicijativa“, kazao je Bogdanović.
On je kazao da je na današnjem sastanku bliže upoznao ministarku Sekulić sa aktuelnim projektima u prijestonici.
„Jedan od njih je prostor nekadašnje Košute koji se valorizuje, gdje očekujemo nova radna mjesta, kao i biznis inkubator koji će biti jedan novi logistički inovativni centar za razvoj MSP. Upravo podsticajne mjere koje nudi Vlada ohrabruju i buduće stanovnike biznis inkubatora“, kazao je Bogdanović.
Tema razgovora bio je, kako je dodao, i prostor Oboda, za koji je sačinjen Master plan razvoja.
„Sa nestrpljenjem očekujemo završetak stečajnog postupka, kako bismo zajedno sa Vladom osimislili način valorizacije ovog prostora, s obzirom na to da ima investitora koji se interesuju. Ali, bez rješavanja imovinsko-pravnih odnosa nije moguće pokrenuti bilo kakave sadržaje i očekujemo da ćemo u komunkacji sa stečajnim upravnikom to u najskorijem periodu riješiti“, kazao je Bogdanović.
Ministartsvo ekonomije je, uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), pokrenulo Biznis karavan – karavan dobrih poslovnih prilika, kako bi obišli sve opštine u Crnoj Gori i u direktnoj komunikaciji upoznali privrednike sa svim programima podrške razvoju biznisa koje Ministarstvo ekonomije sprovodi. Osim Cetinja, do sada je Biznis karavan posjetio Bijelo Polje, Berane, Mojkovac, Kolašin, Pljevlja, Šavnik i Žabljak.