Ekstremno visoke temperature ovog ljeta osim požara koji svakodnevno zadaju nove muke našim vatrogascima, uticale su i na stanje rijeka i jezera. Najnovija mjerenja su pokazala rekordno nizak vodostaj na Morači na hidrološkoj stanici Podgorica, gdje je voda niža za 23 centimetra. Takođe vodostaj Skadarskog jezera je niži za tri centimetra.
Diplomirani inžinjer geologije i doktor tehničkih nauka Mihailo Burić za Portal Analitika kaže da je to uobičajena pojava u ljetnjim mjesecima ali da nikada nije bilo drastično kao što je ove godine.
''Nadam se da Hidrometeorološki zavod kao nadležna institucija, prati ovako kritično hidrološko stanje, s obzirom da su do sada ovako nezabilježeni niski vodostaji vjerovatno će i dalje opadati. Smatram da bi obavezno trebalo mjeriti proticaje i Drima i rijeke Bojane jer bez tih mjerljivih podataka ne može se praviti dobra analiza. Što se tiče Morače ona je dijelom presušila i sada jedino teče rijeka Zeta. To se dešavalo i ranije ali ne u ovoliko drastičnoj mjeri. Ako ne bude uskoro padavina sigurno će vodostaji i proticaji i dalje opadati'', kazao je Burić.
On je dodao da zbog prevelike razlike u vodostaja i vodotoka u ljetnjim i jesenjim mjesecima, Crnoj Gori je prijeko potrebna izgradnja akumulacije.
''Već godinama pričam da su akumulacije prijeko potrebne u Crnoj Gori zbog izravnanja režima proticaja. Većina naših vodotoka ima bujični karakter i imamo prevelike vode tokom jesenji i proljeća a premale tokom ljeta i zime. Time bi se drastično popravilo stanje i ne bi imali situaciju kao što je imamo danas'', zaključio je Burić.
L.Đ.
(foto: podgoricki vremeplov)