Kako se navodi u saopštenju sirijskog Ministarstva spoljnih poslova, tim za utvrđivanje činjenica zasnovao je izvještaj na svjedočenjima terorista u Turskoj.
Nakon intervjuisanja svjedoka i ispitivanja uzoraka, misija za utvrđivanje činjenica OZHO zaključila je da je veliki broj ljudi, od kojih su neki umrli, bio izložen sarinu ili supstancama poput sarina, prenosi Rojters.
Rusija, najveći saveznik sirijskog predsjednika Bašara el Asada, ocijenila je izveštaj kao pristrasan.
Izvještaj o napadu proslijeđen je članovima Organizacije za zabranu hemijskog oružja u Hagu, ali nije dat na uvid javnosti.
Kako je ranije objavljeno, istraga međunarodne Organizacije za zabranu hemijskog oružja (OZHO) potvrdila je da je u smrtonosnom napadu 4. aprila u sirijskom gradu Han Šejkun bio korišćen otrovni gas sarin, ali još nije utvrdio ko je za njega odgovoran.
Napad na Han Šeikun u sirijskoj provinciji Idlib usmrtio je više od 90 osoba, među kojima je bilo žena i djece, i izazvao ogorčenje međunarodne zajednice kada su video snimci i fotografije situacije nakon napada emitovane širom svijeta.
Američki Stejt department naveo je u saopštenju u četvrtak, veče nakon što je izvještaj dostavljen državama članicama OZHO, da "činjenice ukazuju na neizreciv i veoma opasan zapis o upotrebi hemijskog oružja od strane Asadovog režima".
Kako podsjeća agencija, administracija američkog predsjednika Donalda Trampa je nekoliko dana nakon tog napada izvela napad krstarećim raketama na vazdušnu bazu u Siriji koja je pod kontrolom sirijske vlade, odakle je, kako su američki zvaničnici naveli, izvršen napad hemijskim oružjem.
Izvor: rts.rs