Sukob se rasplamsao pošto je parlament usvojio odluke koje primoravaju Centralnoevropski univerzitet, čiji je osnivač Soroš, da napusti Budimpeštu. Izrazi kojim se sad njih dvojica "časte" ne čuju se često u javnom dijalogu. Soroš, inače rođen u Mađarskoj, tvrdi da Orban ugrožava slobode, uključujući i akademske.
Soroš je u Briselu govorio o novom mađarskom zakonu koji ugrožava opstanak Centralnog evropskog univerziteta koji je 1991. godine osnovao ovaj milijarder. Orban, koji Soroša smatra ideološkim rivalom, izjavio je da njegov Univerzitet u Budimpešti, osnovan 1991. godine, "vara" i da ima nepravednu prednost u odnosu na mađarske univerzitete, jer su njegove diplome prihvaćene i u Mađarskoj i u SAD.
- Soroševa mreža i njegove agencije su značajan i netransparentan sastavni dio javnog života u Mađarskoj - rekao je Orban. - Finansijski špekulanti i njihove pristalice u Mađarskoj nastoje da primjene program da se dozvoli ulazak migranata u zemlju, o čemu nema ni govora.
Orban ističe da nastoji da zaštiti svoju državu od negativnog stranog uticaja. Soroš, s druge strane, tvrdi da je na djelu najnoviji napad na demokratiju lidera koji otvoreno kaže da gradi netrpeljivu državu.
Njihovu svađu prate demonstracije podrške Sorošu i njegovom Centralnoevropskom univerzitetu koji pohađa 1.400 studenata iz 108 zemalja. U tim protestima učestvuje i po desetak hiljada ljudi.
Orban je, takođe, optužio ovog milijardera da finansira nevladine organizacije koje su "mreže koje funkcionišu kao agenti", da bi podstakao svoju politiku u okviru koje promoviše migracije u Evropi i Mađarskoj. Komentarišući najnovije Soroševo briselsko istupanje, Orban je kazao da je politka ovog investitora elitistička i antidemokratska, jer joj se protivi mađarski narod.
Orban je optužio i nevladine organizacije koje imaju podršku Soroša da su netransparentne. One mu nijesu ostale dužne i poručuju da on sa svojim kabinetom podriva moderno građansko društvo kakvo ima Mađarska.
(novosti.rs)