Kako je objasnio, taj potez je dobar za američke građane i poreske obveznike i stavlja Ameriku na prvo mjesto.
Najavio je da će otpočeti pregovore o napuštanju Pariskog sporazuma, i rekao da se nada da će uspjeti da ispregovara najbolji mogući ishod za obje strane. Tramp je Pariski sporazum ocijenio kao dobar primjer onoga što je Vašington radio za dobrobit drugih zemalja, a ne sopstvenu, i rekao da će prekinuti takvu praksu.
"Izlazimo, ali počinjemo da pregovaramo, vidjećemo da li možemo da dođemo do dogovora", rekao je on.
"Ako možemo to je odlično, ako ne možemo - tako je kako je“, kazao je američki predsjednik.
Tramp je kazao da duboko brine za čovjekovu okolinu, ali da ne može podržati sporazum koji kažnjava SAD, nakon čega su se čuli aplauzi prisutne publike koju su činili Trampovi saradnici i predstavnici medija.
Obama i Al Gor kritikuju odluku
Bivši američki predsjednik Barak Obama rekao je večeras da se povlačenjem iz Pariskog sporazuma o klimi administracija predsjednika SAD Donalda Trampa pridružuje "malom broju država koje odbacuju budućnost".
Obama je stao u odbranu Sporazuma koji je njegova administracija mukotrpno ispregovarala i kazao da će zemlje koje ostaju u Pariskom sporazumu "ubrati koristi" od novih radnih mjesta i industrija, u čemu bi SAD trebalo da budu "na čelu".
On je naveo da Trampova odluka pokazuje "odsustvo američkog predvodništva", ali da je uvjeren da će američki gradovi, savezne države i kompanije ispuniti nastalu prazninu preuzimanjem vođstva u zaštiti životne sredine.
Nekadašnji potpredsjednik SAD i poznati aktivista za zaštitu životne sredine, Al Gor, nazvao je odluku o povlačenju SAD iz Pariskog sporazuma o klimi "nemarnim i neodbranjivim" potezom.
Američka Konferencija gradonačelnika saopštila je da se oštro protivi Trampovoj odluci i da će gradonačelnici nastaviti s naporima za smanjenje emisije gasova staklene bašte, koje uzrokuje globalno zagrijevanje.
Agencije