Predsjednik Gradskog odbora Sindikata prosvjete Podgorica Slobodan Savović rekao je da USSCG još od 2009. godine sprovodi projekat monitoringa o poštovanju prava zaposlenih u dane državnih i drugih praznika.
"Prema izvještajima naših aktivista sa terena za vrijeme prvomajskih i praznika državnosti radilo je preko 80 odsto svih trgovačkih radnji na teritoriji Crne Gore. Najviše je toga bilo u Podgorici, gdje smo imali situaciju da su svi veliki trgovinski lanci radili", kazao je Savović na konferenciji za novinare.
Umjesto da se, kako je naveo, situacija popravlja iz godine u godinu, sa terena se dobija potpuno drugačija slika.
"Niko od njih nije poštovao Zakon o državnim i drugim praznicima. Pitanje je koliko će, od ovih 80 odsto naših kolega koji su radili, biti nagrađeno uvećanjem zarade 150 odsto. Mi taj podatak ne možemo dobiti od Inspekcije rada", saopštio je Savović.
On je podsjetio da zakon jasno precizira da svi zaposleni koji su radili na dane državnog praznika moraju da imaju uvećanje zarade 150 odsto.
Savović je rekao i da još nijesu donesena podzakonska akta koja bi regulisala ko može da radi i pod kojim uslovima za dane državnih praznika.
"Nastao je problem oko toga ko izdaje te dozvole i na koji način i to poslodavci vrlo dobro koriste u trci za zaradom", kazao je Savović.
On je dodao da će se USSCG u narednom periodu obratiti skupštinskom Odboru za zdravstvo, rad i socijalno staranje, sa zahtjevom da se otvori to pitanje.
Generalni sekretar USSCG Srđa Keković smatra da radnici za vrijeme praznika treba da budu sa svojim porodicama. On je najavio i da će USSCG u srijedu i četvrtak u Baru i Bijelom Polju održati javne tribine kako bi svoje članstvo i sve zaposlene upoznali sa izazovima koji predstoje do usvajanja novog zakona o radu.
"Ovih dana je objavljen javni poziv za konsultacije kada je u pitanju novi zakon o radu, koji bi trebalo da bude usvojen do kraja godine«, kazao je Keković.
On je rekao da poslodavci još od 2014. godine vode snažnu kampanju da taj zakon predstave kao biznis barijeru.
"Trenutno pregovaramo oko više stvari - opšteg kolektivnog ugovora, načina obračuna zarade, položaja agencija za privremeno ustupanje zaposlenih i otpremina. Smatramo da je važeći Zakon o radu otprilike ono što daje odrđenu ravnotežu, s tim što je i on više na strani poslodavaca", tvrdi Keković.
Član Sekretarijata USSCG Nenad Čobeljić saopštio je da je ta radnička asocijacija odlučila da pokrene sveobuhvatnu akciju u kojoj će pružiti jasan i dugitrajan otpor opasnostima koje prijete radnom ambijentu u Crnoj Gori.
On je naveo da je snaga Unije u njenom članstvu i da će im sa javnih tribina poručiti da žele da zaštite njihova prava.
"Već više od tri godine prisutan je jedan neprekidan atak na prava i slobode zaposlenih, a posebno kroz Zakon o radu i druge podzakonske akte", rekao je Čobeljić.
Prema njegovim riječima, radni ambijent u Crnoj Gori je opterećen velikim problemima.
USSCG je, kako je kazao Čobeljić, odlučila da jasno pokaže poslodavcima da neće dopustiti da se najvažniji instituti, kojima su regulisana radnička prava, uruše, nego će se truditi da ih unaprijede.
Cilj je, prema njegovim riječima, da USSCG mobiliše članstvo i sve zaposlene i ukaže im da moraju da se uključe ako žele da radni ambijent bude zdraviji i prihvatljiviji.
(Mina biznis)