Ugovor sa Svjetskom bankom potpisan je u februaru 2015. godine. Vrijedan je 50 miliona eura i podrazumijeva sanaciju četiri crne ekološke tačke: jalovište Gradac kod Pljevalja, grit iz brodogradilišta u Bijeloj, odlagalište pepela u Pljevljima, bazeni crvenog mulja i lokacija za odlaganje čvrstog otpada u KAP-u. Rok za realizaciju bio je jun 2019. godine.
- Brojne aktivnosti realizovane su maksimalnom posvećenošću, kroz uvažavanje procedura i zakona, a sve s ciljem pripreme kvalitetne dokumentacije. Ipak, određeni rokovi su probijeni, prije svega zbog kompleksnosti poslova, ali i nedovoljne funkcionalnosti i kadrovske popunjenosti jedinice za sprovođenje projekta – objasnili su iz Agencije.
Sanacija grita u Brodogradilištu prepoznata je kao prioritet zato što je riječ o lokaciji na obali u bokokotorskom akvatorijumu. Do sada je urađeno uzorkovanje i analiziranje kontaminiranog zemljišta i grita, geodetsko mjerenje radi utvrđivanja tačnih količina otpadnog grita.
Na osnovu tih analiza dobijena je podloga za izradu glavnog projekta remedijacije. Tender je produžavan dva puta, a u Agenciji kažu da postoji veliko interesovanje pa je produžen do 2. juna.
- Tender se sprovodi u skladu sa vodičem i smjernicama Svjetske banke. Vodič predvi- đa produženja u slučajevima kada je potreban dodatni broj dana za pripremu ponuda, a radi pripreme kvalitetne ponude, kao i u slučaju kada ponuđači koji su otkupili tendersku dokumentaciju traže pojašnjenja. Kako je pristigao veliki broj pitanja od ponuđa- ča, na osnovu dobijene saglasnosti Svjetske banke, rok je produžen – kažu u Agenciji, uz napomenu da ne postoji ograničenje koliko dugo tender može biti otvoren, odnosno koliko puta se može produžiti, ukoliko postoji opravdan razlog za to.
Opširnije u Pobjedi...
Foto: Radio Jadran