- Kod naknada po osnovu ugovora o djelu, autorskih honorara i svih drugih primanja koje isplaćuju poslodavci, nije došlo do povećanja osnovica niti stopa doprinosa, pa time ni povećanja troškova za poslodavce - kazali su Pobjedi iz Ministarstva u odgovoru na pitanje da li je realan strah poslodavaca.
U preduzećima, međutim, smatraju drugačije, pozivajući se na član 6 stav 1 tačka 19 zakona kojim je, kako kažu, predviđeno da sva lica bez izuzetka plaćaju doprinose za zdravstveno osiguranje. U tom stavu se navodi da su obveznici plaćanja zdravstvenog doprinosa lica koja obavljaju poslove po osnovu ugovora o djelu, autorskog, kao i po osnovu drugih ugovora po osnovu kojih za izvršeni posao ostvaruju naknadu.
Pošto u istom zakonu u članu 5 stav 13, koji se odnosi na plaćanje doprinosa za penzijsko invalidsko osiguranje, piše da su obveznici lica koja ostvaruju ugovorenu naknadu, ako nijesu obveznici doprinosa po drugom osnovu, u preduzećima smatraju da nijesu obavezni da kod ugovora o djelu plaćaju penzijski, ali jesu zdravstveni doprinos. Oni smatraju da takvo propisivanje znači da će se zdravstveni doprinos plaćati i ako angažuju lice koje taj doprinos već plaća kod drugog poslodavca u zemlji ili inostranstvu, ili koje je po bilo kom drugom osnovu već zdravstveno osigurano.
Poslodavci strahuju da će novo zakonsko rješenje imati značajne ekonomske posljedice po njihovo poslovanje.
- Troškovi ugovora o djelu obuhvatali su ranije samo porez i prirez, a sada su efektivno porasli 12 odsto, pri čemu će se plaćati po stopi od 12,8 odsto - smatraju u preduzećima.
Iz Ministarstva su kazali da u preduzećima izvlače pogrešne zaključke.
Više pročitajte u današnjem broju Pobjede