Abiznis

ĐUROVIĆ: Ispunjavanje mjerila u ekonomskim poglavljima izazov

Ispunjavanje mjerila za zatvaranje pregovora u ekonomskim poglavljima veliki je izazov za Crnu Goru, što se može povezati sa nivoom konkurentnosti njene ekonomije, gdje postoji još dosta rada na unaprijeđenju ambijenta za poslovanje, ocijenila je profesorka Gordana Đurović.
ĐUROVIĆ: Ispunjavanje mjerila u ekonomskim poglavljima izazov
Portal AnalitikaIzvor

Đurović, koja je i predsjednica Crnogorske pan-evropske unije, kazala je da Crnoj Gori predstoji i još dosta rada na uvođenju standarda zajedničkog tržišta u oblasti slobodnog protoka robe, rada, kapitala, usluga i znanja.

“Istovremeno, poglavlja vladavine prava postaju sve značajnija, ne samo za demokratske i ekonomske reforme, već i za stabilnost zemlje, što cijelom procesu daje jednu novu dimenziju”, rekla je Đurović u intervjuu agenciji Mina-business.

Komentarišući dosadašnju dinamiku pregovora Crne Gore sa Evropskom unijom (EU), Đurović je podsjetila da će krajem juna ove godine biti pet godina kako Crna Gora pregovara članstvo.

“Hrvatska je, kada je bila na kraju pete godine pregovora, već otvorila 34 pregovaračka poglavlja, jer se već pregovaralo o njenoj poziciji kao članice i njenoj participaciji u radu institucija, a zatvorila je čak 28 pregovaračkih poglavlja”, navela je Đurović.

Ona je dodala da se vidio kraj procesa i da je pripremljena detaljna finansijska koverta za buduće članstvo.

“Rad na ocjeni investicija i učinaka članstva počeo je već krajem treće godine pregovora, kada se pravila procjena iznosa i dinamike otvaranja strukturnih fondova za Hrvatsku”, saopštila je Đurović.

Kada je u pitanju Crna Gora, Đurović je kazala da 26 otvorenih pregovaračkih poglavlja, od kojih su dva privremeno zatvorena, već u prvog godini pregovora, pokazuje dobru dinamiku ispunjavanja mjerila za otvaranje poglavlja, ali i njeno usporavanje kada je u pitanju ispunjavanje uslova za zatvaranje pregovaračkih poglavlja.

“Ako izuzmemo poglavlja vladavine prava, dolazimo do zaključka da je ispunjavanje mjerila za zatvaranje pregovora u ekonomskim poglavljima veliki izazov za Crnu Goru”, smatra Đurović.

Prema njenim riječima, značajna je dinamika procesa pregovora koja je do sada postignuta.

“Od četiri zemlje kandidata u našem regionu, do nedavno, samo je Crna Gora zaista suštinski, i to veoma dinamično, vodila pregovarački proces, a sada snažna administracija Vlade Srbije takođe ostvaruje dobre rezultate u pregovorima i ubrzava dinamiku”, ocijenila je Đurović.

Ako ne bude političkih blokada, kako je navela, taj će se proces dalje ubrzavati i kreirati dobru regionalnu “konkurenciju”, ali i saradnju na putu prema EU.

“Sa druge strane, vrata EU su otvorena. Proširenje ostaje ključna politika Unije, koja na bazi obostranog interesa treba da doprinese miru, demokratiji, stabilnosti i ekonomskom prosperitetu, kako država članica, tako i država kandidata”, rekla je Đurović.

Ona smatra da je važno da Crna Gora, živeći šestu godinu sa ekonomskom krizom, u saradnji sa EU, jača i ekonomsko upravljanje, unaprijeđuje ambijent poslovanja za slobodan protok robe i usluga i podiže konkurentnost ekonomije.

“Stoga, Unija ostaje pokretna meta, a balkanskom integracionom vozu treba još dosta “goriva” do Brisela”, smatra Đurović.

Ona je podsjetila da je u maju 2010. godine, stupanjem na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, Crna Gora postala pridruženi član Unije, što je obavezuje da razvija zonu slobodne trgovine i preuzme pravnu tekovinu EU.

“To je istovremeno i bila pretpostavka da pridruživanje postepeno preraste u pristupanje, što je počelo dvije godine kasnije”, dodala je Đurović.

Prema njenim riječima, u maju 2015. godine, istekao je tranzicioni rok iz člana 8 Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

“To znači da, pet godina od njegovog stupanja na snagu, pridruživanje Crne Gore EU treba da bude u potpunosti ostvareno. Svjesni smo da on ne uključuje i potpuno ostvarivanje naših integracionih ciljeva, jer je još dug put do članstva pred nama”, kazala je Đurović.

Propise, kako smatra, ne treba samo preuzeti, već u potpunosti i efikasno primjeniti.

“Drugim riječima, sprovođenje postaje ključna riječ dinamike integracija”, objasnila je Đurović.

Na pitanje u kojim poglavljima je Crna Gora napravila najbolji napredak, a koja će biti najzahtjevnija za pregovaranje, Đurović je odgovorila da su sva poglavlja važna i da nijedno ne treba potcijeniti.

“Broj pregovaračkih poglavlja je vremenom rastao, ali u ekonomiji, svi oni crpe korjen iz usvajanja standarda zajedničkog tržišta, odnosno njegovih različitih aspekata. O tome govori i veliki broj mjerila za zatvaranje, koje treba da ostvarimo i održivo sprovodimo tokom vremena”, navela je Đurović.

Ona je ocijenila da je u više poglavlja ostvaren progres, ali ne dovoljan za njihovo zatvaranje.

“Prvi najavljeni izuzetak, biće najavljeno zatvaranje Poglavlja 30 – Vanjski odnosi, jer je Crna Gora, kao članica Svjetske trgovinske organizacije (STO) značajno unaprijedila spoljnotrgovinsku politiku, ali se priprema i za humanitarnu i razvojnu politiku EU”, rekla je Đurović. (Mina BUSINESS)

Portal Analitika