Abiznis

Proizvođačima pojašnjene mogućnosti podrške preradi mlijeka na gazdinstvima

Poljoprivrednim proizvođačima koji prerađuju sirovo mlijeko na gazdinstvima pojašnjene su mogućnosti podrške Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja usmjerene na unapređenje prerade mlječnih proizvoda. Radionicu održanu u Tehnopolisu u Nikšiću održali su predstavnici Ministarstva, Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove i Službe za selekciju stoke.
Proizvođačima pojašnjene mogućnosti podrške preradi mlijeka na gazdinstvima
Portal AnalitikaIzvor

Kako je saopšteno iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, cilj radionice bio je da se proizvođačima mlijeka koji ga prerađuju u sir, kajmak, skorup, maslac i druge proizvode, koristeći tradicionalne metode proizvodnje, prezentuju mjere podrške u okviru Agrobudžeta za 2017. godinu. Osim podrške koju mogu dobiti za investicije u preradu, po osnovu javnog poziva, od ove godine uvedena je i nova podrška - premija za poljoprivredne proizvođače koji prerađuju mlijeko na svom gazdinstvu u neki od tradicionalnih mlječnih proizvoda. Do sada su tu premiju dobijali samo proizvođači sirovog mlijeka koji su taj proizvod predavali registrovanim mljekarama.

Pravo na premiju za preradu mlijeka na gazdinstvu imaju  poljoprivredni proizvođači koji prerađuju mlijeko na sopstvenom gazdinstvu, uz uslov da su za tu djelatnost registrovani kod Uprave za bezbijednost hrane, kao i da su registrovani za proizvodnju tradicionalnih proizvoda. Podršku mogu dobiti i oni koji su uključeni u procedure dobijanja sertifikata za neku od šema kvaliteta.

- Proizvođačima i ostalim učesnicima predstavljeni su uslovi i procedure za ostvarivanje podrške. Da bi se ostvario ovaj vid podrške potrebno je da se ispune uslovi u pogledu dobijanja potvrde da je riječ o tradicionalnom proizvodu. Takođe, od strane predstavnika Uprave za bezbijednost hrane prezentovane su procedure i uslovi odobravanja objekta u kojem se obavlja proces proizvodnje proizvoda i minimalni zahtjevi koji trebaju biti zadovoljeni u pogledu mjesta i opreme za proizvodnju. Predstavnici Službe za selekciju stoke predstavili su potencijale u sektoru stočarstva i mljekarstva, kao i ostale vidove podrške definisane u okviru Agrobudžeta za 2017. godinu – navodi se u saopštenju Ministarstva poljoprivrede.

Na radionici je bilo prisutno oko 20 proizvođača koji su bili aktivni u diskusiji i interesovanju za podršku u cilju razvoja sopstvene proizvodnje.

Iz resornog ministarstva najavljuju da planiraju radionice na ovu temu i za proizvođače ostalih opština. Naredna radionica biće organizovana 21. aprila za proizvođače sa područja Berana, Andrijevice, Plava i Gusinja.

Portal Analitika