Abiznis

MD: Opštine da urede kupališta do 1. maja, novac već uplaćen

Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom apelovalo je danas na zakupce morskog dobra, ali i nadležne opštinske komunalne službe da što hitnije pristupe čišćenju i uređenju zone morskog dobra, „kako bi spremno dočekali goste koji već u predsezonskom periodu posjećuju našu obalu“.
MD: Opštine da urede kupališta do 1. maja, novac već uplaćen
Portal AnalitikaIzvor

Kako podsjećaju u javnom pozivu, zakupci kupališta su na osnovu važećih ugovora iz 2016. dužni da morsko dobro održavaju i čiste tokom cijele godine, a posebno u predsezonskom periodu, te da treba da preduzmu aktivnosti kako bi kupališta uredili i stavili u funkciju do 1. maja.

- Kontrolori morskog dobra će u narednom periodu intenzivirati obilaske terena i u direktnoj komunikaciji sa zakupcima definisati konkretne mjere uređenja koje treba preduzeti. Čišćenja, održavanja i uređenja nezakupljenih djelova obale, kao i javnih površina u zoni morskog dobra - staze, šetališta, zelene površine - shodno Sporazumima koje je Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom sklopilo sa primorskim opštinama, su u nadležnosti opštinskih komunalnih preduzeća. Naime, na osnovu odredbi Zakona o finansiranju lokalnih samouprava, još od 2013. godine naknada od zakupa morskog dobra se dijeli između Javnog preduzeća i opštine sa čije teritorije je ostvaren prihod, odnosno svakoj opštini pripada 50% naknade za korišćenje morskog dobra. Tako su po ovom osnovu, preko Državnog trezora, do kraja marta 2017. godine, već direktno uplaćena gotovinska novčana sredstva na poseban račun Opštine Budva u iznosu od 189.781 eura, Opštine Ulcinj u iznosu od 135.781 eura, Opštine Tivat u iznosu od 109.264 eura, Opštine Bar u iznosu od 90.075 eura, Opštine Herceg Novi u iznosu od 62.653 eura i na račun Opštine Kotor sredstva u iznosu od 16.755 eura – preciziraju iz ove institucije.

Dalje podsjećaju kako se naknada od korišćenja morskog dobra, shodno Zakonu o morskom dobru, „koristi za zaštitu, uređenje i unapređenje morskog dobra“.

- U skladu sa Sporazumima između Javnog preduzeća i primorskih opština, to podrazumijeva finansiranje redovnog cjelogodišnjeg obavljanja komunalnih djelatnosti u zoni morskog dobra, obuhvatajući: sveobuhvatno održavanje čistoće i komunalnog reda u zoni morskog dobra; sezonsko i vansezonsko čišćenje i održavanje kupališta koja nijesu ustupljena na korišćenje, sa posebnom pažnjom u zimskom periodu; održavanje i rekonstrukcija javne rasvjete u zoni morskog dobra; održavanje i zaštita zelenila u zoni morskog dobra, podrazumijevajući sezonske zasade, održavanje postojećeg zelenila, hortikulturno uređenje, uređivanje i održavanje parkova, javnih zelenih i rekreacionih površina u zoni morskog dobra; održavanje i regulisanje bujičnih tokova u zoni morskog dobra i hitne sanacije obale i obalne infrastrukture - ograde, mostovi, obalni zidovi, staze – zaključuje se u saopštenju Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom.

Portal Analitika