Svijet

Njemački zvaničnik: Turska podmetnula hemijski napad sirijskoj vladi!

Savjetnik Ministarstva unutrašnjih poslova Njemačke za pitanja Bliskog istoka i arapskog svijeta Mihael Liders smatra da je napad nervnim gasom na stanovnike Han Šejhuna u sirijskoj provinciji Idlib izveden "pod tuđom zastavom", odnosno da je podmetnut sirijskoj vladi.
Njemački zvaničnik: Turska podmetnula hemijski napad sirijskoj vladi!
Portal AnalitikaIzvor

Postoji velika vjerovatnoća da je Turska isporučila teroristima grupe Al Nusra nervni gas te su tako teroristi mogli da ga upotrebe kako bi naveli svjetsku javnost da je riječ o zločinu sirijskog predsjednika Bašara al-Asada, tvrdi ovaj stručnjak za Bliski istok i nekadašnji urednik nedeljnika "Cajt" za teme s tog područja, prenosi Dojče vele.

Na pitanje ko je izveo napad nervnim gasom na stanovnike Han Šejhuna, vodeći zapadni političari kao da znaju odgovor, mada ga smatraju samo "vrlo vjerovatnim", navodi portal.

Britanski ministar spoljnih poslova Boris Džonson kritikovao je rusko rukovodstvo zbog podrške sirijskom predsjedniku poslije napada nervnim gasom u Han Šejhunu, a kao ni većina drugih visokih političara Zapada na čelu s predsjednikom SAD Donaldom Trampom, ni Džonson ne sumnja da je taj napad bio djelo jedinica sirijske vlade.

Na isti način on je podržao i to što je američka vojska raketirala vazduhoplovnu bazu za koju Vašington tvrdi da je bila polazište napada nervnim gasom u kojem je ubijeno 84 ljudi.

Kremlj je napad SAD u Siriji nazvao "napadom na suverenu državu" i povredom međunarodnog prava.

S druge strane, vlada u Berlinu to ne vidi tako - kancelarka Angela Merkel je poslije raketnog napada SAD u Siriji zajedno sa francuskim predsjednikom Fransoa Olandom saopštila da sirijski predsjednik "snosi isključivu odgovornost za ovakav razvoj događaja" te da "to što je on ponovo upotrebio hemijsko oružje i njegovi zločini protiv sopstvenog naroda traže sankcionisanje".

Ministar spoljnih poslova Zigmar Gabrijel je za vrijeme boravka u Maliju rekao da se to što su SAD reagovale napadom na Asadove vojne strukture od kojih potiče ovaj užasan ratni zločin "može razumjeti".

I njemačka ministarka odbrane Ursula fon der Lajen se u jednoj televizijskoj diskusiji složila da se napad vojske SAD „može razumjeti" kao "hitac upozorenja" na pozadini zločina za koji je vrlo vjerovatno" odgovoran sirijski diktator Asad.

Akciju SAD Fon der Lajenova je pozdravila pozivajući se na poglavlje VII Povelje Ujedinjenih nacija, jer to što je izveo predsjednik SAD Tramp, za nju spada u tamo opisane robusne mjere".

Tom iskazu se, međutim, suprotstavio portparol stranke Ljevice za spoljnopolitička pitanja Jan van Aken, primjetivši da ministarka sugeriše da je napad pokriven međunarodnim pravom - što nije slučaj, pa ju je zato optužio da "navodi javnost na pogrešne zaključke".

 

blic.rs

Portal Analitika